wtorek, 28 kwietnia 2015

Wiosenne kapelusze

Wiosna zawsze nastraja do realizacji różnorodnych projektów. Jednym z nich było wystawienie ekologicznego mini przedstawienia. Uczniowie bardzo chcieli przebrać się wiosennie i kolorowo dlatego od razu pomyślałam o kapeluszach. Wykonanie wiosennych kapeluszy jest bardzo proste.

wtorek, 21 kwietnia 2015

Matematyczne zagadki

Takie zabawy z liczeniem można łatwo przeprowadzić w dowolnej klasie i w dowolnym zakresie liczbowym. Możemy bawić się z całą klasą, albo w grupach. Do zabawy potrzebne są pudełka ( mogą być woreczki prezentowe) oraz plastikowe zakrętki od butelek. Liczmanami może być wszystko np. kasztany jesienią, fasolki przez cały rok, ale najlepiej nadają się plastikowe zakrętki, ponieważ mają właściwą wielkość.

sobota, 18 kwietnia 2015

Klocki Dienesa

Klocki Dienesa zapewne są w każdej szkole, chociaż mogą być zapomniane przez wielu z
nauczycieli. My, sięgnęliśmy po nie ponownie (korzystaliśmy z nich w pierwszych
miesiącach nauki) aby wykorzystać je do różnych ciekawych zabaw;

środa, 15 kwietnia 2015

Kratki do wynajęcia

W grze bierze udział dwoje uczniów. Każdy ma dwie kostki i flamaster w kolorze innym niż kolega. Uczniowie rzucają kolejno kostkami i z wyrzuconych oczek tworzą działanie, (np. jeśli uczeń wyrzuci 4 i 5 tworzy działanie 4x5=20) a następnie

Domino matematyczne

Domino matematyczne kojarzy nam się z płytkami, na których są kropki 0-6. To pomoc dydaktyczna, którą można wykorzystywać na różne sposoby i dzięki temu zajęcia lekcyjne będą atrakcyjne dla naszych uczniów. Uczniowie mogą losować płytkę i zapisywać w zeszytach działanie matematyczne. Do formuły matematycznej mogą układać zadanie tekstowe.

poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Ciepło-zimno odkrywane na nowo

Ciepło-zimno to zabawa znana od zawsze. Proponuję zagrać w nie z nowymi zasadami. 


źródło: pixabay.com


piątek, 10 kwietnia 2015

Słońce świeci, na podwórku uczą się dzieci!

Słońce świeci w okna klasy, robi się ciepło. Aż chce się wyjść na podwórko. Ale to przecież matematyka...
Wystarczy biała kreda i zestawy działań matematycznych przygotowanych poprzedniego dnia, aby przeprowadzić zajęcia na podwórku szkolnym i zapewnić dzieciom pobyt na świeżym powietrzu.
Dzielimy klasę na kilkuosobowe grupy. Zespoły otrzymują zadanie, aby narysować na płycie boiska chodniki liczbowe od 1 do 25.  Każdemu uczniowi wręczamy długą listę działań składających się z kilku liczb i do dzieła!
Uczniowie spacerują po chodnikach w przód i w tył, liczą, zapisują wyniki, porównują je potem z wynikami kolegów. Wyszukują swoje błędy i poprawiają je. Pracują we własnym tempie, stosują różne strategie.
Matematyka podwórkowa? Czemu nie!

Beata Skrzypiec - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Pracuje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piasku (woj. śląskie)W swojej pracy wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjneSwoim doświadczeniem i pomysłami dzieli się na blogach Klasowy pamiętnik oraz Nauczanka.  

czwartek, 9 kwietnia 2015

W cieniu matematyki

Zabawa z cieniem to zwykle teatrzyk cieni. Dzieci bardzo lubią.

wtorek, 7 kwietnia 2015

Kolorowe domino matematyczne


Do wykonania niezbędne drewniane domino i marker permanentny :) Wykonałam po takim samym zestawie dla każdej z czterech grup. Różny stopień trudności zapewni indywidualizację pracy, a gra na czas zmobilizuje do szybkiego liczenia w pamięci.

Edyta Jurys - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, logopeda. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 9 w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie)Swoim doświadczeniem i pomysłami dzieli się na blogu Echo ho-ho! Blog nauczyciela terapeuty.

środa, 1 kwietnia 2015

Ul z rolki


Wiosna tuż, tuż :) Potrzebne:

  • rolka po papierze toaletowym
  • patyczki po lodach
  • druciki
  • folia na skrzydełka pszczół (koszulka do segregatora)
  • papier kolorowy
  • kartki z bloku technicznego
  • bibuła
  • klej magik
  • nożyczki
  • taśma klejąca
  • czarny pisak
Siedmiolatki dzielnie pracowały i śliczne ule wykonały ;)

Edyta Jurys - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, logopeda. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 9 w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie)Swoim doświadczeniem i pomysłami dzieli się na blogu Echo ho-ho! Blog nauczyciela terapeuty.