czwartek, 28 maja 2015

Mierzenie pojemności – litr

Jakie produkty mierzymy miarą pojemności? – podawanie przykładów z własnego doświadczenia. Ćwiczenia praktyczne w odmierzaniu płynów jednakowej pojemności i różnym kształcie, porównywanie wyników (mniej, więcej, tyle samo) i wyciąganie wniosków. Ile szklanek potrzebuję, aby zmieścił się w nich litr wody? – ćwiczenie praktyczne.



Podsumowując zajęcia zorganizowaliśmy zabawę „Burza na morzu”. Każdy z uczniów miał swoją butelkę, wodę zabarwiliśmy na kolor niebieski, wrzuciliśmy kawałek styropianu, który potraktowaliśmy jako okręt i zabawa gotowa. Potrząsając butelką, zrobiliśmy burzę na morzu i obserwowaliśmy jak porusza się nasz okręt na wzburzonym morzu. Czy nie utrwalimy zaplanowanego celu zajęć? – mierzenie pojemności – litr.


Małgorzata Wiśniewska. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowej w Ostródzie. Nauczyciel poszukujący ciekawych rozwiązań metodycznych.

piątek, 15 maja 2015

Gdzie jest jeden metr?

Wprowadzenie pojęcia jednego metra w klasie pierwszej może być okazją do przeprowadzenia lekcji matematyki poza klasą. Wystarczą miarki dla każdego dziecka i stabilna pogoda. Pytanie: Gdzie jest jeden metr? - dla pierwszoklasistów było bardzo radosnym wyzwaniem, okazją do ruchu i pobytu na świeżym powietrzu. Zaangażowanie dzieci w wykonanie tego zadania było naprawdę bardzo duże. I radosne okrzyki: Proszę pani, jeden metr!
Muszę przyznać, że trudno było nadążyć za odkryciami dzieci. Wykazały się dużą pomysłowością i entuzjazmem. Matematyka podwórkowa to dobry pomysł na edukację wczesnoszkolną.


Beata Skrzypiec - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Pracuje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piasku (woj. śląskie)W swojej pracy wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjneSwoim doświadczeniem i pomysłami dzieli się na blogach Klasowy pamiętnik oraz Nauczanka.  

środa, 13 maja 2015

Żywe liczby

Zastosowałam zabawę "Żywe liczby" wprowadzając, a właściwie utrwalając pojęcie parzystości i nieparzystości. "Żywe liczby" to matematyka w ruchu i wymaga parzystej liczby uczestników. Daje wiele możliwości.
Przygotowałam dwa zestawy liczb jednocyfrowych od 0 do 9. Każdy uczeń otrzymuje jedną liczbę. Ponieważ mam 19 uczniów, sama też wzięłam udział w zabawie.
I teraz możemy zaszaleć.
Zabawa pierwsza
Dobierz się w parę z taka samą liczbą, jak ty. Dzieci łączą się w pary. Ustawiają się od najmniejszej sumy do największej. Odkrywają prawidłowość. Jaką? Sprawdźcie sami.
Zabawa druga
Znajdź liczbę o 2 mniejszą oraz o 2 mniejszą niż twoja i złapcie się za ręce. Co zauważyliście?
Zabawa trzecia
Liczby parzyste łączą się z parzystymi. Jakie sumy otrzymacie? (parzyste czy nieparzyste?)
Zabawa czwarta
Liczby nieparzyste łączą się z nieparzystymi. Jakie sumy otrzymacie?
Zabawa piąta
Połączcie się w pary tak, aby suma równa była 10.
Zabawa szósta
Spotkaj się kolejno z każdym kolegą. Dodajcie obie liczby. Z jaką liczbą utworzysz największą sumę? Z jaką liczbą najmniejszą sumę?
 Kombinacji i sposobów wykorzystania zabawy jest bardzo wiele. Uczniowie są w ruchu, wykonują obliczenia oraz odkrywają prawidłowości , które usprawniają matematyczne myślenie dzieci.

Beata Skrzypiec - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. Pracuje w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piasku (woj. śląskie)W swojej pracy wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjneSwoim doświadczeniem i pomysłami dzieli się na blogach Klasowy pamiętnik oraz Nauczanka.  

wtorek, 12 maja 2015

Mnożenie w klasie 1

Wprowadziłam mnożenie w klasie pierwszej w formie zabawy, a dokładnie wykorzystałam sposób mnożenia japońskich dzieci. 

czwartek, 7 maja 2015

Bingo z mnożeniem

Szukamy wielu sposobów na to, by nauka tabliczki mnożenia była przyjemna. Na naszej stronie KLIKANKOWO zamieściłam mnóstwo gier oraz odnośników do innych stron internetowych. Uczniowie chętnie grają w polowanie na komary, z wykorzystaniem łapek na muchy (pomysł Asi Apanasewicz). Przyszła kolej na bingo. Każdy uczeń otrzymał planszę z dziewięcioma polami. Suchościeralnym pisakiem wpisał w pola podane przeze mnie iloczyny. Każdy wpisał je tam, gdzie chciał. Po chwili podawałam dzieciom oba czynniki. Po wykonaniu obliczenia uczniowie kładli żeton na prawidłowym wyniku. Kto pierwszy ułożył trzy żetony w pionie, poziomie lub ukosie krzyczał głośno - BINGO! Zabawa bardzo się spodobała dzieciom. Powtórzyliśmy ją jeszcze dwa razy.


Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, autorka stron KLIKANKOWO oraz PATYCZAKI TABLECIAKI, w swej pracy wykorzystuje nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne, pracuje z klasą na tabletach.