piątek, 30 października 2015

Jesień u fryzjera

Wiersz Danuty Gellnerowej zainspirował nas do podjęcia pracy. Spacerując po lesie uczniowie zebrali liście i przystąpili do dzieła. Podczas kompozycji jeden z moich uczniów ogłosił dumnie „wiem kim chcę być” na pytanie klasy kim usłyszeliśmy „ słynnym stylistą fryzur”.  Przy okazji dzieci poznały budowę liści, dowiedziały się dlaczego opadły z drzew. Pomysł kiedyś podpatrzyłam na Pintereście. 

czwartek, 29 października 2015

Schody emocji

Emocje to ważna sprawa i warto rozmawiać o nich możliwe często. Jednym z elementów radzenia sobie z emocjami jest umiejętność ich rozpoznawania. 

wtorek, 27 października 2015

Zostań detektywem

Często korzystam z pakietu PIKTOGRAFIA, a już szczególnie na kółku matematycznym. To ulubiona metoda moich uczniów. Interesujące zadanie, oparte na planie sytuacyjnym i piktogramach dotyczyło zagadki detektywistycznej "Skradziona moneta". Był plan willi, bohaterowie, złota moneta, piktogramy indywidualnie zrobione przez dzieci (radio, telefon). Był detektyw i była tajemnica - ktoś ukradł złotą monetę
Zadaniem uczniów było jej wyjaśnienie na podstawie wysłuchanego tekstu, manipulowania symbolami na planie i własnych domysłów. Tego typu zadania dowodzą, że matematyka to nie tylko liczenie. To wyjaśnianie, przekonywanie o słuszności swej racji, rozmowy z kolegami i praca w grupie. Po zajęciach śmiałam się cichutko, że chłopcy uknuli teorię spiskową... Zapraszam do obejrzenia filmu. 

Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, autorka stron KLIKANKOWO oraz PATYCZAKI TABLECIAKI, w swej pracy wykorzystuje nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne, pracuje z klasą na tabletach.

Pająki też mogą być ładne!

Na prośbę moich uczniów organizujemy w klasie Halloween. To będzie dzień eksperymentów, kodowania i szyfrowania z symbolami tego święta w tle. Moja uczennica Inga zapytała, czy może przynieść parę drobiazgów na ozdobienie sali. Oczywiście, że tak. Myślałam, że to będą kupne ozdoby, a w kartoniku cudowności ręcznie robione! Zachwycił nas wszystkich czarny pająk z kolorowymi nóżkami. Takie same zrobiliśmy podczas zajęć wyrównawczych. Potrzebne materiały: czarna cienka folia ochronna (z mebli, sprzętów RTV), oczka do przyklejenia, wata, druciki-wyciorki (dostępne w pasmanteriach i oczywiście na Allegro). 
Z czarnej folii wycinamy dwa koła - mniejsze i większe. Wypełniamy oba watą i mocno zawiązujemy. Do większego od spodu przyszywamy kolorowe wyciorki, które najpierw związujemy. Łączymy elementy zszywając i przyklejamy oczka. 
Pajączki powstały podczas zajęć wyrównawczych, przynosząc ich uczestnikom ogromną radość tworzenia. A przy okazji rozmawialiśmy, opisywaliśmy pająka, poznaliśmy jego budowę, manipulowaliśmy wyciorkami, zastosowalismy nowe materiały plastyczne.
Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, autorka stron KLIKANKOWO oraz PATYCZAKI TABLECIAKI, w swej pracy wykorzystuje nowoczesne techniki informacyjno-komunikacyjne, pracuje z klasą na tabletach.

czwartek, 8 października 2015

Jesienne inspiracje

Jesień. No i nadeszła. Wcale nie niespodziewanie, ale jakoś za szybko jednak. Chociaż z drugiej strony lubię prace plastyczne związane z jesienią. Ostatnio razem z moimi uczniami

środa, 7 października 2015

Przybij piątkę z mnożenia

Jak ćwiczyć mnożenie przy każdej okazji? Przybijając piątkę.


Rachunek pamięciowy z kolegą

Oto bardzo prosta propozycja ćwiczenia rachunku pamięciowego. Przygotowujemy plansze na wzór tej znajdującej się na zdjęciu. Gramy w parach. Sprawdzający trzyma dynię,