niedziela, 29 listopada 2015

Eksperyment z cieniem

Długie wieczory i ciemne popołudnia to doskonały moment na zabawy z cieniem. Tym razem nie teatrzyk cieni lecz eksperyment, czyli zabawa i nauka w jednym.


sobota, 21 listopada 2015

Zgadnij, jaką jestem liczbą?

Znacie grę "Zgadnij kto to?" To gra detektywistyczna dla 2 osób, polegająca na odgadnięciu, jaką postać (obrazek) wybrał przeciwnik, dzięki zadawaniu odpowiednich pytań.

sobota, 14 listopada 2015

Obrazki z soli


Jesienna szaruga za oknem przyczyniła się do powstania innych niż zwykle prac plastycznych. 
Zestaw podstawowy to

poniedziałek, 9 listopada 2015

Wesoła pięciolinia

W tym roku rozpoczęłam z uczniami naukę gry na flecie. Nuty, pięciolinia i gama C-dur to było poważne wyzwanie. Widziałam, że nie jest to łatwe i sprawia uczniom problem. Stąd pomysł zabawnej pięciolinii,

Kotylion w barwach narodowych

Święto Niepodległości już za dwa dni. Czas na wykonanie ozdób narodowych. Oto jedna z propozycji. Wystarczy blok techniczny, czerwona krepina, oczy samoprzylepne oraz kreatywne pomponiki.

niedziela, 8 listopada 2015

Mnożenie może być zabawą!

Nauka tabliczki mnożenia wcale nie musi być żmudna i zniechęcająca jeśli zaproponujemy dzieciakom grę, która spowoduje tyle radości, że zapomną iż uczą się mnożyć.

czwartek, 5 listopada 2015

"Państwa-miasta" gra dla klasy II i III

Kto to jest? Co to jest?... Ćwiczymy rozpoznawanie rzeczowników grając w uproszczoną grę z mojego dzieciństwa Państwa-miasta.

Na tablicy rysuję tabelę. W pierwszym wersie imię, zwierzę, roślina, przedmiot. Nie wprowadzam jeszcze nazw państw i miast. Mamy czas :) To jest pierwszy raz z taką grą. Niektóre dzieci jej nie znają, więc muszę zmienić reguły.


Gramy grupowo. Każdej grupie przydzielam jedną kartkę. Lider grupy rysuje na niej tabelę. Ja w myśli recytuję alfabet, a wybrane dziecko z danej grupy mówi stop. Uczniowie zmuszeni są pracować w ciszy, bo za wyraz, który się nie powtórzy w innych grupach można otrzymać 50 punktów. Odpowiednio za powtórzony dwukrotnie 30 pkt., trzykrotnie 20 pkt., czterokrotnie 10 pkt.

Są emocje i nauka. Dzieci uczą się od siebie wzajemnie.

Gra fantastycznie integruje treści edukacji polonistycznej i matematycznej. Liczymy w pamięci dziesiątkami. Rozwijamy umiejętność wypełniania i odczytywania tabeli. Nie ograniczam zakresu liczenia do 100, co widać na załączonej fotografii.

Edyta Jurys - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, logopeda. Pracuje w Szkole Podstawowej nr 9 w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie)Swoim doświadczeniem i pomysłami dzieli się na blogu Echo ho-ho! Blog nauczyciela terapeuty.

Moje miejsce w świecie

Zbliża się Święto Niepodległości Polski. Zachęcam do przeprowadzenia przyjemnego i ciekawego projektu związanego z edukacją obywatelską i geografią. Jego efektem będzie niesamowita książka "Moje miejsce w świecie".