wtorek, 29 grudnia 2015

Dwadzieścia pytań, czyli tworzymy kolekcje

Grę "20 pytań" wykorzystuję w edukacji matematycznej w ramach Projektu Piktografia. Jest na tyle prosta i lubiana przez uczniów, że postanowiłam przygotować jej świąteczną wersję.

Fuzje bajkowe

Snucie opowieści wcale nie musi opierać się na tradycyjnych bajkach i wydarzeniach w nich opisanych. Kot w butach może mieszkać w starym borze z Wiedźminem, gdzie żyją w zgodzie i bogactwie dopóki nie wybuchnie straszny pożar, a na ratunek przybędzie piękna księżniczka, która uratuje naszych bohaterów.

piątek, 25 grudnia 2015

Dwóch graczy i sędzia

     
Zabawa na odwrotności działań i  obliczenia pamięciowe.  Gracze wybierają kartę i nie patrząc na nią, przykładają sobie do czoła pokazując innym.       Sędzia  podaje  sumę obu kart . Gracze widząc kartę przeciwnika, w myślach odejmują od sumy składnik  drugiego gracza.                                                           Kto szybciej poda swoją liczbę , ten zabiera obie karty. Równoczesne podanie prawidłowych liczb prowadzi do zabrania tylko swojej karty.
Możemy oczywiście w ten sposób grać z innymi działaniami matematycznymi.
Gdy sędzia poda wynik mnożenia, uczniowie wykonują obliczenia dzielenia.

Wiesława Kopf
nauczycielka Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy 

piątek, 11 grudnia 2015

Gdyby Mikołaj utknął w kominie...

Lubimy projekty eTwinning. Nasi uczniowie je uwielbiają! Stąd pomysł na drugą edycję "24 zadania na czas oczekiwania II". Dwadzieścia jeden klas z różnych miast Polski otwiera codziennie jedno zadanie kalendarza adwentowego. Autorkami zabaw są nauczycielki tych klas, w większości członkinie grupy Superbelfrzy Mini. Wspólne działania uczniów można obserwować na publicznym Twin Spice.
Zadania i zabawy związane są oczywiście z tematyką świąteczną i wieloma aktywnościami dzieci.

Jednym z zadań było twórcze pisanie "Gdyby Mikołaj utknął w kominie...". Uczniowie pracując w grupach musieli przygotować komin z wystającymi nogami Mikołaja. Napisali również co mogłoby się stać i jak Ich ulubieniec wyszedłby z opresji.

Zadanie pobudziło wyobraźnię uczniów, logiczne myślenie przy związkach przyczynowo-skutkowych. Wzbogaciło słownictwo, umiejętność tworzenia krótkiej fantastycznej opowieści oraz kształtowało kompetencje współpracy w grupie. Zapraszam do obejrzenia filmu.

Główna myśl naszych uczniów "Gdyby Mikołaj utknął w kominie, na pewno by sobie poradził"! 


Aleksandra Schoen-Kamińska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, wielki zwolennik wykorzystywania nowoczesnych technologii na co dzień, autorka blogów Klikankowo oraz Patyczaki Tableciaki

Świąteczne granie i rysowanie

Pomysłodawczynią zabawy jest nasza koleżanka z grupy Superbelfrzy Mini Dorota Dankowska. Połączyła zajęcia plastyczne z matematycznymi, do których wykorzystała codzienne materiały - kostkę do gry, kredki, białą kartkę i instrukcję.
wersja dla dzieci młodszych uczniów - rzucamy kostką i rysujemy poszczególne elementy Mikołaja zgodnie z instrukcją. Zabawa uczy planowania i rysowania części ciała postaci, przeliczania elementów, porównywania.


Pomysł Doroty bardzo mi się spodobał, ale dokonałam zmian. Moi trzecioklasiści wykorzystali dwie wirtualne kostki do wielokrotności liczb i utrwalali mnożenie w zakresie 36. Tablet posłużył nam nie tylko do "pacania". Niektóre dzieci zrobiły zdjęcie instrukcji przywieszonej na tablicy, by mieć ją "pod ręką". Uważam, że to świetny pomysł.


Zabawa ma wiele możliwości. Uczniowie mogą rysować choinkę, renifera czy bałwanka. W zależności od matematycznych umiejętności możemy wykorzystać kilka kostek, dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić. Kto pierwszy narysuje, ten w nagrodę może zaśpiewać piosenkę świąteczną, kolędę czy zadać zagadkę. Takie nasze świąteczne granie i rysowanie!

Plansze do zabawy dostępne są tutaj.


Aleksandra Schoen-Kamińska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, wielki zwolennik wykorzystywania nowoczesnych technologii na co dzień, autorka blogów Klikankowo oraz Patyczaki Tableciaki

wtorek, 8 grudnia 2015

Ciało człowieka

Ciało człowieka to temat niezwykle interesujący. Proponuję zgromadzić wiedzę na temat budowy ciała w formie bardzo atrakcyjnej książeczki.

poniedziałek, 7 grudnia 2015

Kolejne matematyczne zadania ...

... na czas oczekiwania. Tym razem drugi zestaw zadań, o nieco wyższym poziomie trudności. Ale jak zwykle zmuszające do myślenia. Zachęcam do skorzystania z pakietu zadań.

Wełniane zamotki

Piękne szale i "korale" można zrobić za pomocą własnych dłoni, a w zasadzie palców. Zamotka to sposób zaplatania i przekładania wełny. Naszym gościem na zajęciach były Szydełkowe Wróżki - pani Ania i Jej córcia Julcia. Obie pokazały nam sposób robienia zamotki. Rzeczywiście początkowo tośmy się "zamotali". Po chwili schemat był opanowany i tworzenie szło sprawnie. Trzeba tylko przygotować grubą wełnę. Zazwyczaj do tego typu zajęć garną się bardziej dziewczynki. Nasi chłopcy biegle posługiwali się tą techniką, a co niektórym "szło" lepiej niż koleżankom. Stworzone cieniutkie zamotki posłużyły nam do szacowania długości "na oko", mierzenia, porównywania. A gdy wyszliśmy na podwórko, część uczniów zabrało z sobą swe dzieła. Polecam bardzo!










Aleksandra Schoen-Kamińska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, wielki zwolennik wykorzystywania nowoczesnych technologii na co dzień, autorka blogów Klikankowo oraz Patyczaki Tableciaki

środa, 2 grudnia 2015

Matematyczne zadania na czas oczekiwania

Oto zestaw zadań matematycznych, które dają  możliwość przeprowadzenia matematyki w przedświątecznym nastroju. Bez podręcznika, elementarza, kserówki. Wystarczą tabliczki suchościeralne i mazaki. Radość dzieci gwarantowana!

wtorek, 1 grudnia 2015

Świąteczne renifery

Świetny pomysł na świąteczną dekorację, przy okazji mierzenie i porównywanie stóp oraz dłoni.

ORTOTANIEC


Znalazłam ostatnio taniec. Dzieci moje nazwały tą zabawę ORTOTANIEC. Na tablicy rysują postać i przyporządkowują rękom, nogom i głowie: rz, ż, ch, h, u, ó.