piątek, 22 stycznia 2016

Gramatyczne frytki

Wiadomo, że każde dziecko lubi frytki. Kiedyś zaproponowałam moim uczniom pracę w McDonaldzie. Oczywiście wszyscy ochoczo zabrali się do pracy.
Dzieciaki dostały kubeczki z nazwami części mowy,

niedziela, 17 stycznia 2016

No to pstryk!

Bardzo lubię zajęcia plastyczne, podczas których wykorzystuję fotografie uczniów. Dzieciaki bez problemu pozują do zdjęć. Z zaciekawieniem dopytują dlaczego mają ustawić się w takiej, czy innej pozie. Efekty pracy stanowią doskonałe upominki dla rodziców (dziadków) lub jedyną w swoim rodzaju ozdobę szkolnych korytarzy.

piątek, 15 stycznia 2016

Zabawa symetrią

Utrwalenie pojęcia symetrii osiowej okazało się bardzo przyjemnym tematem na zajęciach matematycznych w klasie drugiej. Realizacja tematu w formie zabawy i praktycznych ćwiczeń dało drugoklasistom wiele możliwości budowania, kreowania, dyskusji, poszukiwania strategii, współpracy i radości z wytworów swojej pracy.

niedziela, 10 stycznia 2016

Koło fortuny


Bardzo ciekawa, darmowa aplikacja "Koło fortuny", dostępna w sklepie Play. Zapisana w obowiązkowych, do wielokrotnego wykorzystania podczas zajęć. Możemy utrwalać ortografię, mnożenie, znaki rzymskie, dzielenie, kolejność miesięcy. 
Po pobraniu aplikacji koło fortuny jest puste. I tylko od nas zależy, jakie treści wpiszemy. Dziś królowała ortografia. Każdy uczeń wybrał sześć wyrazów z różnymi trudnościami, korzystając ze zbioru kart ortograficznych. Potem dodał je do koła fortuny, przy czym trudność zastąpiona została trzema kropkami oraz wyróżniona zapisem "ć czy ci; rz czy ż; ó czy u".  
Zabawa w parach. Uczeń korzysta z koła kolegi. Uruchamia koło fortuny i jeśli jest pewien zapisuje wyraz -  gdy zapisze poprawnie, otrzymuje 3 żetony; jeśli nie jest pewien pisowni i chce skorzystać ze słownika ortograficznego, a wyraz znajdzie oraz poprawnie zapisze - 2 żetony. Potem następuje zamiana. Wygrywa osoba mająca więcej żetonów. 

Wykorzystałam tę aplikację podczas Dnia Technologii w szkole. Zaprosiliśmy klasę IIIc na "Matematykę w tablecie". Tym razem utrwalaliśmy znaki rzymskie. W kole fortuny uczniowie wpisali nazwy miesięcy. Zadaniem było ułożenie znaku rzymskiego z patyczków. 
Aleksandra Schoen-Kamińska – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, wielki zwolennik wykorzystywania nowoczesnych technologii na co dzień, autorka blogów Klikankowo oraz Patyczaki Tableciaki

Bałwanek

Spadł śnieg, w klasach pojawiły się bałwanki.
Obrazek składamy na pół wzdłuż i rozcinamy. Następnie wycinamy tę połówkę bałwanka, ramkę i naklejamy na ciemny papier - ramkę i pół bałwanka po jednej stronie, a po drugiej stronie to,  co nam pozostało z wycinanki.

A czas leci...

Pomysł na notatkę z lekcji na temat czasu... na odrysowanej  i wyciętej z kolorowego papieru dłoni.

sobota, 9 stycznia 2016

Opowieści z obrazka


    Do konstruowania opowiadań z uwzględnieniem zdarzeń w czasie teraźniejszym, przeszłym i przyszłym zazwyczaj wykorzystujemy historyjki obrazkowe. Żeby urozmaicić naukę umiejętności przewidywania, określania przyczyn i skutków, zachęcam do sięgnięcia po "Opowieści z obrazka". 

piątek, 8 stycznia 2016

Księżycowy taniec

Zazwyczaj na hasło "Piszemy opowiadanie" słychać jeden szum w klasie "O nie...".
Tworzenie opowiadań może być zabawne i pełne emocji, jak w "Księżycowym tańcu". Udział w zabawie może brać kilka osób, ale bawić się można także w pojedynkę.

Brzegi koła podzielone są na 8 części, każda w innym kolorze i każda rozpoczyna się innym zdaniem: 
Był/była sobie …..
Mieszkał/mieszkała w ……..
Kochał/kochała ………
Potrzebował pomocy, ponieważ …….
Pewnego dnia spotkał …….
Potem pojechali ……
Wreszcie dotarli ……
Tam…… 





Wzdłuż kartoniki (od 6 do 8), które są kontynuacją zdań, z tyłu ich kolor odpowiada kolorom z brzegów koła. Zaczynamy zabawę  od zdania "Był/a sobie...." - odkrywamy jeden kartonik z kolumny i tak po kole zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara do końca tworząc swoją opowieść. 

Powstałą historię można narysować, stworzyć historyjkę obrazkową, robić książeczkę, komiks lub napisać rozwijając zdania.

Beata Piotrowicz - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w oddziale Montessori, terapeuta pedagogiczny w SP nr 7 w Świdniku (woj. lubelskie). W swojej pracy stawia na aktywność własną dzieci, ich samodzielność, twórczość. W wolnych chwilach szuka inspiracji i tworzy pomoce dydaktyczne, które uaktywniają proces nauczania. 

Ortografia dywanowa

Ćwiczenia ortograficzne nie muszą odbywać się w ławce szkolnej, na której leży podręcznik, zeszyt lub ćwiczenia. Można je przeprowadzić na dywanie i sprawić, że nauka będzie również dobrą zabawą.
Poznawaliśmy dziś wyrazy, w których  "ż" wymienia się na g. Przygotowałam dwa pakiety wyrazów występujących w parach typu: dróżka - droga, drążek - drąg, koleżanka - kolega. Podzieliłam klasę na dwie grupy.

Muchy matematyczne.


Klasę dzielimy na grupy pięciosobowe. Każda grupa otrzymuje dwie packi na muchy, obrus foliowy z zapisanymi wynikami, narysowanymi muchami i kopertę z 20 działaniami.