Uczniów dzielimy na dwa koła. Niżsi tworzą wewnętrzne, wyżsi zewnętrzne. Musi być równa liczba dzieci.
OPIS UKŁADU TANECZNEGO
"Walenki" forma muzyczna AB
część A
zewnętrzne koło 8 kroków w prawo/wewnętrzne 8 kroków w lewo;
zmiana kierunku - zewnętrzne koło 8 kroków w lewo/wewnętrzne 8 kroków w prawo;
część B:
4 kroki do przodu;
4 kroki do tyłu;
znów 4 kroki do przodu i dzieci z zewnętrznego koła podnoszą ręce do góry, przekładają je nad głowami kolegów z koła wewnętrznego (w ten sposób powstanie jedno duże koło);
wszyscy w jednym kole 4 kroki do tyłu;
razem 8 kroków w lewo;
razem 8 kroków w prawo;
razem 4 kroki do przodu;
razem 4 kroki do tyłu;
razem 4 kroki do przodu i "otwieramy" koło (znowu są dwa koła zewnętrzne i wewnętrzne).
Ten układ powtarzamy trzy razy AB, AB, AB.
Najtrudniejszym elementem (oczywiście na początku) jest przełożenie rąk uczniów z koła zewnętrznego nad głowami dzieci z koła wewnętrznego, by powstał jeden krąg. Musimy mieć jakiś sposób, by uczniowie zapamiętali (np. zaznaczenie kolorowymi szarfami).
W internecie znalazłam kilka darmowych podkładów muzycznych do tego tańca. Są szybsze i wolniejsze. Na początek radziłabym te drugie. Utwory są dostępne za darmo na stronie wyszukiwarkamp3.eu. Po kliknięciu w link pojawi się u góry film, a pod nim niebieski i czerwony przycisk "pobierz mp3". Klikając w dowolny, utwór zapisze się na dysku komputera.
Myślę, że opracowanie tego tańca na klasową uroczystość z rodzicami i dziadkami będzie wspaniałą okazją pokazania umiejętności dzieci. No i można do tańca zaprosić gości!
Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół nr 3 w Pile, wielki zwolennik wykorzystania nowoczesnych technologii na co dzień, pracuje z klasą na tabletach, prowadzi blogi KLIKANKOWO oraz PATYCZAKI TABLECIAKI
Dzięki Olu! Muszę spróbować :)
OdpowiedzUsuńBasiu koniecznie! To niezwykle łatwy, a zarazem bardzo efektowny taniec.
OdpowiedzUsuń