niedziela, 3 grudnia 2017

Kalendarz na czas oczekiwania

Uczestniczki projektu etwinning "24 zadania na czas oczekiwania IV" oraz autorki interaktywnego kalendarza zapraszają do wspólnej przedświątecznej zabawy.

czwartek, 9 listopada 2017

Jesienne wyścigi

Pierwszoklasiści lubią się bawić, w klasie jest wtedy gwarno i wesoło. A moi uczniowie są przy tym bardzo grzeczni i bawią się bezkonfliktowo, chętnie przystają na propozycje moich zabaw, mają też swoje przemyślenia i proponują zmianę reguł gry, czy zabawy.

sobota, 21 października 2017

Jesienne drzewa

Zajęcia edukacji przyrodniczej doskonale możemy połączyć z plastyką. Zebrane na spacerze liście mogą być doskonałym materiałem edukacyjnym i artystycznym.
Dzielimy klasę na zespoły. Uczniowie segregują zebrane liście, następnie na dużych arkuszach papieru wykonują prace plastyczne pt. Drzewa w parku.
Korony drzew kształtują z zebranego materiału przyrodniczego.
Następnie podpisują  nazwy wykonanych przez siebie drzew.

Dorota Dankowska , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku 
http://dorotadankowska.pl/, 
http://d-klasa.blogspot.com/

Haiku

Twórczość dziecięca jest niezwykle ważna. Odtwarzanie jako nauka jest istotne, jednak własny styl i rozwój kształtuje się poprzez tworzenie, a nie odtwarzanie... Jak pisać z dziećmi wiersze? Zachęcam dziś do sięgnięcia po Haiku.

sobota, 14 października 2017

Kalendarz ścienny

 Zobaczcie, jak łatwo zrobić ścienny kalendarz, który jest czytelny i trwały.

Pomysł wzorowany na przepięknym drewnianym kalendarzu szkół Montessori, który widziałam u koleżanki. Deseczki przypominające wieszaki. Niestety takiego na razie nie zdobędę, ani nie wykonam, więc postanowiłam zrobić coś prostego i taniego, co będzie przypominało ten montessoriański. 

Cztery kartki

Wykorzystałam kolorowe kartki (4 kolory=4 pory roku). Na każdej stronie mieszczą się trzy miesiące. Poniżej załączam szablon. 
Dni oznaczone są za pomocą kropeczek. 
Wykorzystaliśmy je, aby oznaczyć urodziny dzieci z klasy. Kropki są takiej samej wielkości, jak dziurkacz. Odpowiednie zostały przedziurkowane i dowiązałam tam sznureczki, na których dzieci przyczepiły malutkie obrazki ze swoim portretem i imieniem.

Na stałe w sali

Kalendarz wisi na ścianie pod tablicą. Dzieci chętnie pod nim siadają i przyglądają się kolejnym miesiącom. Dotykają, czytają, przeliczają... Sznureczki też je bardzo ciekawią. Sprawdziliśmy, w którym miesiącu urodziło się najwięcej/najmniej osób. Które miesiące są dłuższe, które krótsze. Kiedy zaczyna, a kiedy kończy się rok.


Kalendarz zalaminowałam, aby przetrwał dłużej, gdyż zwykłe kartki byłyby już zniszczone.

Kalendarz do wydruku
Udostępniam go w wersji do wyświetlania, nie mogę dać dostępu do edycji.
Każdy może jednak edytować kalendarz we własnym zakresie.
Jak to zrobić? Są trzy sposoby:
1. Pobierz dokument na swój komputer i edytuj używając programu Word.
2. Pobierz dokument na swój komputer, dodaj do swojego dysku Google i edytuj za pomocą Dokumentów Google.
3. Dodaj do swojego Dysku Google, utwórz kopię pliku i edytuj w swoich dokumentach.

Post pochodzi z bloga www.wmk.edu.pl.

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

czwartek, 21 września 2017

Sudoku na dywanie

Z łatwością można przygotować planszę do układania sudoku na dywanie w klasie. Wystarczy taśma izolacyjna lub malarska i nożyczki. Można wykorzystać plastikowe figury geometryczne lub kolorowe drewniane sześciany. W krótkim czasie można zorganizować pracę w grupach i wyjaśnić na czym polega sudoku. Pierwszoklasiści w olejnych rundach układają kolejne figury, poprawiają swoje błędy, rozmawiają i dyskutują. Wyjaśniają sobie zasady łamigłówki.

sobota, 26 sierpnia 2017

Witaj szkoło!

Mamy jeszcze kilka dni na przygotowanie się do rozpoczęcia roku szkolnego i powitania naszych uczniów w klasach. Jest jeszcze czas na przemyślenie i zorganizowanie pierwszych chwil w szkole w sposób radosny i wyjątkowy. Czas, aby przekazać uczniom oraz rodzicom, że szkoła to nie tylko obowiązek, wymagania, oceny i siedzenie w ławkach. Jedną z takich propozycji może być film powitalny dla pierwszoklasistów.

niedziela, 23 lipca 2017

Poznajcie Pana Gałkę i nie tylko

Kto chociaż raz wybrał się na INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE ten wie, że zawsze przywiezie z nich jakiś pomysł, który odmieni jego szkolną rzeczywistość. Tak było ze mną, a wszystko to dzięki Pani Beacie Skrzypiec i jej opowieści o czarnym kocie. Uczniowie w jej klasie opiekowali się maskotką, którą zabierali ze sobą na różne wydarzenia a następnie opisywali jej przygody. Gdy usłyszałam tylko tą opowieść to wiedziałam, że muszę stworzyć coś podobnego. Pomyślałam jednak, że mój bohater musi być unikatowy. I tak już po kilku dniach powstał Pan Gałka.

piątek, 23 czerwca 2017

Spinner na matematyce

Spinner to ostatnio najmodniejsza i najbardziej lubiana zabawka wśród dzieci. Zapytałam uczniów, w jaki sposób można wykorzystać ją na lekcjach. Pomysłów było wiele, ale najciekawsze wydały mi się propozycje wykorzystania spinnera na lekcjach matematyki.

Potrzebne nam będą: talerzyk papierowy, pisak, spinner i czysta kartka do zapisywania wyników.


I wersja - rozgrywki indywidualne w zespołach. Gracze kolejno kręcą spinnerem. Spinner wskazuje trzy liczby. Wylosowane liczby należy wymnożyć przez siebie. Rundę wygrywa gracz, którego iloczyn będzie największy.

II wersja - rozgrywki zespołowe. Z wylosowanych przez spinner liczb zespoły muszą ułożyć jak najwięcej działań i obliczyć w ustalonym wcześniej czasie. Wygrywa ten zespół, który ułoży najwięcej działań i prawidłowo obliczy.


Dorota Dankowska , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku http://dorotadankowska.republika.pl/, http://d-klasa.blogspot.com/

niedziela, 28 maja 2017

Kurki trzy- utrwalamy części mowy

 "Kurki trzy" - to gra mająca na celu utrwalić rozpoznawanie poznanych części mowy: czasownika, rzeczownika i przymiotnika. 

Należy przygotować :
- figury  trzech kurek wyciętych z papieru 
i  umocowanych na talerzyku papierowym,
każda kurka oznacza inną część mowy
-  jajka z wyrazami

Dzielimy klasę na zespoły. Każdy zespół otrzymuje zestaw jajek z wyrazami. Na każdym jajku napisane są wyrazy reprezentujące różne części mowy.  Zadaniem dzieci jest  odgadnąć, które jajo należy, do której kurki. Jedna kurka znosi jaja z przymiotnikami, druga z rzeczownikami, a trzecia z czasownikami. Do stolika z kurkami podchodzą kolejno reprezentanci zespołów ( przy każdej kolejce inny gracz – staramy się ,aby każde dziecko uczestniczyło w grze) wkładają kurce jajka do gniazda. Nauczyciel sprawdza. Jeśli zawodnik źle przyporządkuje, jajo wraca do jego zespołu. Wygrywa ten zespól, który najszybciej pozbędzie się swoich jajek.



Dorota Dankowska , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku http://dorotadankowska.republika.pl/, http://d-klasa.blogspot.com/

Konfitura uczuć

Konfitura uczuć, to niezwykle wzruszający prezent na Dzień Mamy, Dzień Taty, Dzień Rodziny, Dzień Babci czy Dzień Dziadka. Dla każdego, kogo dziecko kocha, szanuje i chce sprawić przyjemność i wycisnąć morze łez. Konfitura uczuć to często wykonywany przez francuskich nauczycieli prezent zwany tam 'konfiturą słów' (La confiture des mots). 

wtorek, 23 maja 2017

Dmuchane liczby

Głównym celem gry jest utrwalenie rozumienia pojęcia liczby i umiejętności jej odczytywania.

Do gry potrzebujemy planszy oraz nakrętek w różnych kolorach. Ustalamy zasady:

  • czy dmuchamy liczby dwucyfrowe, czy trzycyfrowe. 
  • ustalamy również, że dany kolor nakrętki odpowiada odpowiedniemu rzędowi cyfr, np. rząd jedności - niebieska, rząd dziesiątek- zielona, rząd setek czerwona... 
  • ustalamy,że nakrętka, która wypadnie z toru, dyskwalifikuje zawodnika w danej kolejce. 
  • ustalamy także liczbę kolejek .

Nakrętki ustawiamy na polach z napisem "start". Gracze kolejno dmuchają w nakrętki. Starają się wydmuchać jak największą liczbę. Liczby odczytują i zapisują każdy na swojej kartce.

Zakończenie gry może odbywać się w różnych wariantach. Wszystko zależy od pomysłowości  graczy. Oto przykłady:


  • Wygrywa gracz, który wydmucha największą liczbę.
  • Wydmuchane liczby sumujemy. Wygrywa gracz, którego suma jest największa.
  • Szukamy najmniejszej różnicy między wydmuchanymi liczbami. 




Dorota Dankowska , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku http://dorotadankowska.republika.pl/, http://d-klasa.blogspot.com/

poniedziałek, 22 maja 2017

Czas dla mamy

Żyjemy szybko. Mamy mają coraz mniej czasu dla dzieci i dla siebie. Uczniowie postanowili skonstruować zegar, który podaruje mamom  ekstra czas na przyjemności. takie jak: kino, spacer, marzenia... Do pracy plastycznej wykorzystali talerzyki papierowe, kolorowe kartki, klamerki i mazaki. Komponenty na zegarze są ruchome. Mamy mogą sobie wymieniać- stąd klamerki.





Prace według pomysłów dzieci.















Dorota Dankowska , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku http://dorotadankowska.republika.pl/, http://d-klasa.blogspot.com/

niedziela, 21 maja 2017

Coddy idź! Coddy skacz!

W sklepie Play jest wiele darmowych aplikacji do nauki kodowania. Z moimi pierwszakami wykorzystałam aplikację Coddy
Coddy to sympatyczny, mały robocik, który chce dotrzeć do luku swojego kosmicznego pojazdu. 
Zadaniem dzieci było wyznaczenie algorytmów za pomocą klocków: idź prosto, skręć w lewo/prawo, podnieś gwiazdkę, podskocz i teleportuj się. Po prawej stronie aplikacji jest plansza, pokazująca z ilu klocków składa się kod. Przy jego tworzeniu zapełnia się odpowiednimi symbolami. Uczniowie kontrolowali pola sami, a w przypadku błędu mogli go szybko odnaleźć. 


Coddy to ciekawa aplikacja. Uczy logicznego myślenia. Dzięki innym symbolom jest nieschematyczna. Bardzo pomocna dla dzieci jest opcja obracania planszą, by dokładnie zobaczyć drogę Codd'ego. W wersji darmowej mamy do dyspozycji "Tutorial collection" oraz "Initial collection" - to 120 poziomów! Jest również wersja płatna.


Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół Nr 3 w Pile, pracuje z klasą na tabletach, uwielbia nowoczesne technologie w edukacji, prowadzi blogi Klikankowo oraz Patyczaki Tableciaki 

sobota, 13 maja 2017

Baw się kolorowym kodem...na różnych edukacjach

Baw się kolorowym kodem to propozycja aktywności łączącej rozwijanie logicznego myślenia, spostrzegawczości i umiejętności tworzenia kodu, czyli rodzaju instrukcji, która w tym konkretnym przypadku wskaże drogę od jednego punktu do drugiego. Zabawa składa się z dwóch etapów: w pierwszym szukamy dwóch identycznych układów kolorowych kwadratów, w drugim tworzymy kod, który wskaże drogę od jednego do drugiego.
Tu pobierzesz plansze do wydruku
Patrz uważnie, porównuj...
Etap 1: Na kratownicy rozmieszczone są figury składające się z kolorowych kwadratów. Na pierwszy rzut oka wszystkie są do siebie podobne, ale tylko dwie są identyczne. Które? To właśnie zadanie dla dziecka. Figury nie tylko kolory muszą mieć takie same, ale również ich rozkład musi być tożsamy. Jeśli uda się odnaleźć poszukiwane figury możemy przejść do kolejnego etapu.
Utwórz skrypt...to nie jest trudne
Etap 2: pod kratownicą znajdują się dwie kropki: zielona i czerwona. Pierwsza symbolizuje start, druga stop. To co pomiędzy nimi to nasza instrukcja. Całość tworzy kod. To tu będziemy za pomocą umownych symboli, najłatwiej będzie używać strzałek kierunkowych, rozpisywać kolejne kroki na naszej drodze. Zwróćcie uwagę, że figura od której startujemy i która będzie metą składa się z kilku kwadratów. Od którego dokładnie będziemy zaczynać rozpisywać kod i na którym skończymy? To pozostaje kwestią umowną. Możemy wybrać dowolny z kwadratów i wskazać, że będzie początkiem drogi, albo się umówić, że zaczynamy np: od górnego prawego kwadracika. Zróbmy jeden przykład:

Stoimy na polu C1, chcemy dojść do pola G5. Kod będzie wyglądał tak: strzałka w dół, 3 strzałki w prawo, 3 strzałki w dół, 1 strzałka w prawo.
Modyfikuj na różne edukacje...ćwicz różne umiejętności
Zaproponowaną zabawę można modyfikować w taki sposób, żeby wzbogacić ją o dodatkowe walory edukacyjne. Wystarczy, że na pustych polach napiszemy działania matematyczne. Uczeń będzie rozwiązywał te, przez które poprowadzi go kod. Zamiast działań mogą znaleźć się w kratkach wyrazy z okienkami w miejscach z trudnościami ortograficznymi lub dowolne pytania, czy zadania. Właściwie można tam wrzucić wszystko i w łatwy sposób połączyć kodowanie z realizacją innych
treści dydaktycznych🙂


Anna Świć - nauczycielka przedszkola, logopeda w Przedszkolu Nr 83 w Lublinie, trenerka w programie Mistrzowie Kodowania. W swojej pracy stara się wykorzystywać nowoczesne technologie, odpowiedzialnie wprowadzać dzieci w cyfrowy świat. Pamięta o tym, że najefektywniejszą formą nauki małych dzieci jest zabawa.


poniedziałek, 24 kwietnia 2017

ZAKODOWANY ALFABET


Programowanie to nie tylko aplikacje tabletowe, programy komputerowe, ale rownież aktywności offlinowe, które nasi uczniowie bardzo lubią. 
Kolejna nasza propozycja, to autorskie katy pracy, które są nie tylko ćwiczeniami wprowadzającymi do programowania, ale także wdrażają do nauki logicznego myślenia, ćwiczeń orientacji przestrzennej oraz percepcji wzrokowo-ruchowej. 
Zakodowany alfabet, to ćwiczenia polegające na szyfrowaniu za pomocą symboli. Każda litera ma odpowiedni symbol, za pomocą którego kodujemy wyrazy, zadania itp.

Jak można wykorzystać zakodowany alfabet?

 Stwórz wyrazy za pomocą symboli i poproś uczniów o ich odkodowanie.

 Podaj uczniom wyrazy, które muszą zakodować za pomocą symboli.

 Zakoduj wyrazy i zdania naprzemiennie używając liter i symboli. Zadaniem ucznia

będzie ich odczytanie.

 Wykorzystaj zasady gry w wisielca, ale z wykorzystaniem symboli.

 Zakoduj symbole na kratownicy z układem współrzędnych. Następnie poproś o odczytanie tych symboli i dopasowanie odpowiadających im liter na czystej kratownicy. Można spróbować zakodować hasło.

Dzieciom, którym trudność sprawi narysowanie symboli można wydrukować, poprosić o ich wycinanie i naklejanie. Możemy też symbole wydrukować i zalaminować.





Karty zostały opracowane przez  Specjalni.pl  

Zyta Czechowska  i Jolanta Majkowska- nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl . Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli.

sobota, 22 kwietnia 2017

Z biletem do klasy.

Moi uczniowie najczęściej siadają w ławkach, tak jak dominują sympatie w klasie. Ale ostatnio zaczęłam przesadzać moich uczniów. Pojawiły się wtedy głosy  "nie chcę z nią siedzieć", "nie lubię jej". Tak być nie może.
Aby uczniowie mieli możliwość pracować z każdym w grupie, aby zmieniali kolegów do wykonywania wspólnych działań, wykorzystałam bilety z kina.

niedziela, 9 kwietnia 2017

Spinacz w akcji.


Gra matematyczna ze spinaczem nie jest niczym nowym, ale warto przypomnieć jej zasady, bo jest sposobem na naukę przez zabawę. Nie ma nic nudniejszego w szkole niż obliczanie "słupków" na czas.

poniedziałek, 27 marca 2017

Szybka Informacja Zwrotna

Metoda świateł OK na pewno wszystkim znana może służyć w wielu sytuacjach. Dziś proponuję światła przyczepić na tablicy korkowej, ścianie, szafie lub drzwiach, aby uzyskiwać szybką informację zwrotną od uczniów. 

niedziela, 26 marca 2017

Wiosenne dekoracje

Proste i samodzielne dekoracje zawsze cieszą oko. Szczególnie te umieszczane w oknach.

piątek, 10 marca 2017

Ozoboty i Kości opowieści


Story Cubes, czyli kości opowieści mają niejedno zastosowanie. A gdyby spotkały się z Ozobotem?

wtorek, 7 marca 2017

Latawce czytelnicze

Wykonanie takiego latawca, to nic prostszego. Potrzebujemy drukarkę, wzór latawca – drukujemy i laminujemy. Do latawca przyklejamy sznurek i gotowe.

wtorek, 28 lutego 2017

Piosenka inspiruje

Miałam przyjemność brać udział w szkoleniu muzycznym, które prowadził pan Piotr Kaja (kompozytor, aranżer, edukator). Bogatsza o nowe doświadczenia i wyposażona w książeczki i płyty z utworami, realizuję zajęcia muzyczne w klasie pierwszej w oparciu o materiały kompozytora.
Bardzo prosta i łatwa piosenka pt. "Gile" (słowa A. Hanus, muzyka P.Kaja) stała się inspiracją do zrealizowania dwudniowego projektu.
Uczniowie poznali wygląd gila oraz budowę ptaków. Wiedzą, jak długi jest okres ich karmnikowania. Wiedzą również co powinni wysypywać do ptasiej stołówki. Wykonanie "zimy w woreczku" pozwoliło na przeprowadzenie prostego doświadczenia i wyciągania wniosków, związanego z ciężarem podobnych wielkością kulek styropianowych i metalowych. Dlaczego jedne sie unoszą, a drugie nie?  Ćwiczenia interkatywne z portalu Scholaris "Stołówka dla skrzydlatych gości" to świetny zasób do kreowania zadań tekstowych przez dzieci. Uczniowie utrwalali stronę lewą i prawą, położenie ptaków, ich ilość. Było dodawanie, odejmowanie i porównywanie. Były jeszcze puzzle z gilem i gra interaktywna.
Oczywiście dzieci śpiewały piosenkę, a podczas refrenu trenowały prawidłowe dmuchanie w gwizdek fletu (ćwiczenia narządów artykulacyjnych) i naśladowały gile.

Każda piosenka może stać się inspiracją wielu działań, budować kompetencje językowe, matematyczne, przyrodnicze i społeczne. Oczywiście muzyczne też!

Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkół Nr 3 w Pile, pasjonatka nowoczesnych technologii oraz zajęć muzycznych, prowadzi blogi Klikankowo oraz Patyczaki Tableciaki 

wtorek, 14 lutego 2017

4 w linii na zajęciach sportowych.



Udało mi się ostatnio zakupić (w naszym nauczankowym ulubionym sklepie)  grę "4 w linii". Cena bardzo kusząca bo tylko 4 zł.  
Celem gry jest ułożenie czterech krążków w linii (poziomo, pionowo bądź skośnie). W pojedynku mogą wziąć udział dwie osoby albo dwie drużyny. Gra bardzo prosta ale wymaga logicznego myślenia, taktyki w blokowaniu przeciwnika.

poniedziałek, 13 lutego 2017

Tabliczka mnożenia z błędami???

­
A czy Ty masz BYSTRE OCZKO?

Schody oklejone tabliczką mnożenia, datami, częściami mowy coraz częściej można spotkać w szkołach.
Tak naprawdę to wcale nie jest trudne, zrobić sobie takie schody. Potrzebujemy kolorowy papier, drukarkę, laminarkę, taśmę dwustronną i chęci:)
Moi drugoklasiści dzielnie uczą się tabliczki mnożenia, dlatego pomysł oklejenia nią schodów, które znajdują się tuż obok mojej klasy, narodził się głównie z myślą o nich….ale...w zabawę w bystre oczko zaangażowała się spora część społeczności szkolnej.
Na czym polega zabawa? Każdego dnia jedno działanie pojawia się z błędnym wynikiem. Należy jak najszybciej odnaleźć błędny wyniki i zgłosić wskazanym nauczycielom. W nagrodę otrzymujemy odznakę „BYSTRE OCZKO”. Następnego dnia to samo działanie, ale z poprawnym wynikiem przyklejam na białym tle, a trzeciego dnia wraca w swoim kolorze. Działanie z błędnym wynikiem pojawia się o różnych porach, dlatego czujni uczniowie co przerwę wpatrują się w schody z tabliczką mnożenia. Aby wzbudzić w uczniach zainteresowanie, ale żeby nie było znudzenia, zabawa będzie trwała przez dwa tygodnie.
Nasza przestrzeń korytarzowa jest teraz przyjemnie użyteczna.

Celina Zielińska: nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Chrząstawie Wielkiej. Fanka wykorzystania nowoczesnych technologii w pracy z uczniami. Korzysta na lekcjach z tabletów. Członkini Superbelfrów MINI. Prowadzi stronę internetową swojej klasy www.pierwszaklasa.jimdo.com. Gotowa do działań edukacyjnych zawsze z pozytywnym nastawieniem:)





niedziela, 22 stycznia 2017

Matematyka, ortografia, części mowy...z kubeczkami

Jednorazowe kubki, kolorowy papier, taśma z rzepem, chwila przygotowań...i możemy grać, a przy okazji doskonalić umiejętność dodawania, odejmowania, mnożenia. Możemy pracować nad znajomością ortografii i znajomością części mowy...i pewnie wiele, wiele więcej możliwości.
No to gramy!

Zimowe cienie

Wspaniała i dość prosta praca plastyczna do wykonania nawet dla najmłodszych. Wspaniale wygląda połączenie wszystkich prac razem na wystawie! Pozwala porozmawiać także o cieniu, zimie, nocach i księżycu. 

niedziela, 15 stycznia 2017

Gra- Kasjer.


Obliczenia pieniężne, kalendarzowe, zegarowe warto realizować w postaci gier. Powinny to być obliczenia związane z  sytuacjami życiowymi. Dzieci lubią zabawę w sklep, więc zaproponowana gra na pewno spodoba się uczniom od klasy pierwszej.

środa, 11 stycznia 2017

Złap mnie

Zabawę zaczynamy od podniesionych w górę rąk. Ważne żeby dzieci siedziały w równej odległości od rolki. My umówiliśmy się, że siadamy na odległość wyciągniętej ręki.

niedziela, 8 stycznia 2017

Gra - Rozbij bank.

Uczniowie poznają monety i banknoty podczas zajęć matematycznych, ale o wartości pieniędzy i ich znaczeniu uczą się od rodziców. Edukacja konsumencka powinna być obecna na zajęciach już od klasy pierwszej.

czwartek, 5 stycznia 2017

Filtrujemy wiadomości


Macie w domu niepotrzebne filtry do kawy? To świetnie! Wykorzystajcie je do… filtrowania wiadomości.

poniedziałek, 2 stycznia 2017

Mistrz mnożenia

Plansza z cyframi, dwie kostki i trochę pionków, w tylu kolorach ile będzie graczy, lub grających zespołów...to wystarczy, żeby utrwalać znajomość tabliczki mnożenia w zabawie, a przy okazji logicznie i strategicznie myśleć.