czwartek, 27 grudnia 2018

Ponad 18 tysięcy wejść!

Kalendarz interaktywny w ramach projektu "24 zadania na czas oczekiwania 2018" miał ponad 18 tysięcy wejść! Jesteśmy szczęśliwe, że cieszył się tak dużym powodzeniem i wpisał się w grudniową  edukację wczesnoszkolną wielu polskich szkół. Jeśli korzystaliście z niego lub czerpaliście inspirację do własnych działań, podzielcie się z nami wrażeniami na padlecie (poniżej). Każda informacja zwrotna jest dla nas ważna!




Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

wtorek, 18 grudnia 2018

Świąteczne kodowanie

Wszystkie aktywności, które przybliżają naszym uczniom świąteczne symbole, tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia są bardzo potrzebne i przyniosą na pewno zamierzone efekty.
Uczniowie potrafią być kreatywni, twórczy i  aktywni na zajęciach jeśli zaproponujemy im nieszablonowe zadania. My jako entuzjastki nowoczesnych technologii i kodowania staramy się, aby wplatać takie metody pracy w codziennych zajęciach.

niedziela, 16 grudnia 2018

Świąteczna ortografia

A może by tak odłożyć na bok podręczniki i ćwiczenia, nie przerywając skutecznej i ważnej edukacji związanej z tematyką świąt?
Niejednokrotnie już przekonałam się, że "świąteczne" wyrazy np. bombki czy prezenty niosą w sobie częste błędy ortograficzne, które trudno czasem wyeliminować. Warto więc poświęcić więcej czasu, a szansa ich zapamiętania przez uczniów z pewnością wzrośnie.

poniedziałek, 10 grudnia 2018

Świąteczne spinnery



Jak skutecznie i z przyjemnością utrwalać słownictwo związane z symbolami Bożego Narodzenia?


Spinnery to ulubiony gadżet wielu uczniów, dlatego tak często wykorzystujemy go w swojej pracy. Jak zagrać? 
Przygotowałyśmy specjalną kartę pracy, na której zamieściłyśmy popularne symbole Bożego Narodzenia.

Uczniowie kręcą spinnerem, po jego zatrzymaniu  trzy ramiona wskazują obrazki, które uczeń musi poprawnie wypowiedzieć. Możemy także zaznaczyć tylko jedno ramię wtedy uczeń będzie losował tylko po jednym symbolu. Dodatkowo prosimy ucznia o odmianę rzeczowników przez przypadki, albo wskazanie słowa w liczbie mnogiej.  Językowcy mogą prosić o wskazanie wylosowanego symbolu w danym języku, przy okazji utrwalając słownictwo. Taka plansza to doskonała pomoc dydaktyczna podczas zajęć logopedycznych lub rewalidacyjnych, podczas których korygujemy wady wymowy.

Innym zastosowaniem świątecznego spinnera może być doskonalenie umiejętności dodawania odejmowania, mnożenia i dzielenia liczb.  Jak wykorzystać w tym celu plansze?

Dobieramy uczniów w pary. Każdy z nich wybiera kolor pisaka, którym będzie zaznaczał pola w kratownicy z działaniami. Uczniowie losują symbol świąteczny, a następnie odnajdują go na planszy z działaniami matematycznymi. Wskazują symbol, wypowiadają jego nazwę i wskazują właściwy wynik działania. Dobra odpowiedź pozwala na zaznaczanie krzyżykiem pola. Wygrywa ta osoba, która zaznaczy swoim kolorem najwięcej pól. Udostępniamy spinnery z działaniami w zakresie 20, z działaniami w zakresie 50 i spinner z pustymi polami na samodzielne wpisanie działań. 

W puste miejsce możemy także wpisać wzory matematyczne, daty historyczne, czy np. części mowy lub części zdania ćwicząc z uczniami gramatykę. 



Spinnery - karty pracy pobierzesz TUTAJ

Zyta Czechowska  i Jolanta Majkowska- nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl . Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze otrzymały w 2017 r. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej

piątek, 9 listopada 2018

Kodowanie z Polską w tle- karty pracy

Wszystkie aktywności, które przybliżają naszym uczniom symbole narodowe, tradycje i historię Polski są bardzo potrzebne i przyniosą na pewno zamierzone efekty.
Uczniowie potrafią być kreatywni, twórczy i  aktywni na zajęciach jeśli zaproponujemy im nieszablonowe zadania. My jako entuzjastki nowoczesnych technologii i kodowania staramy się, aby wplatać takie metody pracy w codziennych zajęciach.

piątek, 19 października 2018

Matematyczna wieża z kubków

Działania aktywizujące i angażujące  uczniów przynoszą największe efekty edukacyjne i wychowawcze. Każda kształtowana umiejętność uczniów powinna być doskonalona  z wykorzystaniem aktywności  i kreatywności uczniów. #Codeweek zmobilizował nas do zakodowania matematycznych, kubeczkowych wież. Na czym polegało zadanie?

Jesień na wieszaku

Podczas konferencji EduMoc organizowanej przez grupę SuperbelfrzyRP, do której także mamy przyjemność należeć pojawiła się bardzo ciekawa propozycja "Lektury na wieszaku".

niedziela, 26 sierpnia 2018

Jak wygląda agent?

Odczytywanie godzin i minut na zegarze tarczowym zwykle sprawia dzieciom wiele trudności.
Proponuję zabawę matematyczną związaną z zegarem, a jej podstawowym celem jest odczytywanie liczb na tarczy zegarowej.  Do zabawy możemy wykorzystać rózne przedmioty, a także materiał przyrodniczy. Wszak matematyka jest wszędzie.

Do wymyślenia tej zabawy zainspirowała mnie książka Mai Kramer "Matematyka jest wszędzie".

 Zabawę nazwałam "Jak wygląda agent?", bowiem zadaniem dzieci będzie utworzenie portretu pamięciowego ukrytego agenta.

Potrzebne nam będą:

  • duża tarcza zegarowa, albo koło, okrąg ( najlepiej tyle sztuk , ile planujemy zespołów), 
  • obrazki, do przykrycia liczb na tarczy zegarowej, 
  • eksponaty naturalne.   
Wybrałam owoce i warzywa, bowiem chcę, aby moi uczniowie utrwali umiejętnośc  ich rozpoznawania.


Cele:

  • Utrwalenie pozycji liczb umieszczonych na tarczy zegarowej.
  • Rozpoznawanie owoców i warzyw.
  • Szyfrowanie i odkodowywanie.


Przebieg:
1. Uczniowie przynoszą różne owoce, warzywa. Tworzymy z nich jeden wspólny zbiór, wcześniej można ustalić , co kto przyniesie, aby zbiór był jak najbardzej bogaty.
2. Dzielimy klasę na zespoły dwuosobowe.
3. Zespoły otrzymują tarcze zegarowe. Następnie ustalają jakie warzywa i owoce wybiorą do swojego szyfru.
4. Wybierają odpowiednie ilustracje i zakrywają nimi liczby na tarczy zegarowej. Na kartce spisują polecenia dla innego zespołu.
5. Następuje wymiana, w taki sposób,  aby każdy zespół nie był przy swojej tarczy zegarowej.
6.  Jeden uczestnik zabawy odczytuje polecenia, drugi według poleceń buduje portret  agenta, np:

Głowa na szóstce, oko na siódemce, oko na siódemce, źrenice obu oczu na czwórce, nos na dziewiątce, 3 x włosy na ósemce, usta na jedynce.

W budowaniu portretów z owoców i warzyw pomocne nam będą wykałaczki, dzięki którym elementy bedą się trzymały.

Polecenia można utrudniać wprowadzając określenia "minuty na zegarze" . Wówczas zamisat licz używa się sformułowań ,typu: wpól do, pełna godzina, kwadrans po, za kwadrans, za pięć , dziesięć po...


Oto przykład
Głowa na wpół do , włosy -za dwadzieścia, oczy - za dwadzieścia pięć, źrenice- dwadzieścia po.

Dorota Dankowska , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku 
http://dorotadankowska.pl/, 
http://d-klasa.blogspot.com/

wtorek, 17 lipca 2018

Gry logiczne-kolorowe grochy

Rozwijanie logicznego myślenia i wyrównywanie deficytów w tym zakresie, to jedno z podstawowych zadań każdego pedagoga, w szczególności, pedagoga specjalnego. 
Nasi uczniowie mają duże kłopoty w zakresie rozwiązywania gier logicznych, rozwiązywania problemów i rozwiązywania zagadek. Stąd wiele naszych działań odnosi się do uzupełniania  tych deficytów i niwelowania dysfunkcji, które utrudniają opanowanie technik szkolnych.

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Figuraki w plenerze

Oto propozycja na ostatnie dni nauki szkolnej. W  klasie duszno, a słońce tak pięknie świeci, że zachęca nas do wyjścia na szkolne podwórko.W szafce resztki niewykorzystanej plasteliny, którą dzieci uwielbiają. Czas więc na zabawę!

niedziela, 24 czerwca 2018

Szyfrowanka ortograficzna

Oto moja propozycja zabawy ortograficznej z kodowaniem. Jest nią szyfrowanka ortograficzna. Zabawa przebiega w dwóch etapach. W pierwszym etapie wszystkie zespoły odkodowują zaszyfrowane wyrazy, w II etapie szyfrują dla  innego zespołu i odkodowują zagadkę od innego zespołu. 
Klasę dzielimy na zespoły dwuosobowe. 
I etap:
Każdy zespół otrzymuje zestaw kart: szyfr i klucz do szyfru oraz kartę na rozwiązanie Poniżej  przykład kart z zaszyfrowanym wyrazem "pszczółka".

Uczniowie w zespole współpracują. Jeden kolejno odczytuje kolory kropek z muszli ślimaka zaczynając od środka. Drugi zaznacza kolorem w tabeli  zgodnie z kierunkiem strzałek i kolorami podanymi przez partnera. Litery na polach czerwonych tworzą rozwiązanie.  Uczniowie zapisują wyraz na karcie rozwiązania i umieszczają na tablicy.
Wyrazy umieszczone na tablicy wspólnie  porządkują w kolejności alfabetycznej i przepisują do zeszytów.

II etap. 
Zespoły otrzymują czyste zestawy kart i ilustrację (wyraz), który należy zakodować. Pracujemy na tym samym zestawie wyrazów, co w poprzednim etapie, jednakże zespoły otrzymują do zakodowania inny wyraz niż wcześniej .Tabelę kodu wypełniają  odpowiednimi literami i szyfrują na muszli ślimaka. Zagadka trafia do drugiego zespołu, który próbuje ją odszyfrować. Sami otrzymują szyfrowankę od innego zespołu. Rozwiązanie zapisują  na karcie  i przyczepiają do tablicy. Wszystkie rozwiązania szyfrowanek umieszczone są na tablicy. Uczniowie wyrazy odczytują i segregują zgodnie z zasadami ortograficznymi.



Dorota Dankowska , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku 
http://dorotadankowska.pl/, 
http://d-klasa.blogspot.com/

środa, 28 marca 2018

Matematyczne gry z kubkami

Jak rozwijać u uczniów logiczne myślenie i umiejętności matematyczne? Koniecznie z wykorzystaniem kolorowych kubków. Dzieci uwielbiają uczyć się poprzez praktyczne działanie, ruch, manipulacje, a kubeczki im to zapewniają.
Podczas ćwiczeń ćwiczymy także rozróżnianie kolorów, orientację przestrzenną i percepcją wzrokową. Jak ćwiczyć?


Podczas webinaru Mistrzów Kodowania zainspirowałyśmy się takimi ćwiczeniami, które lekko zmodyfikowałyśmy dla naszych uczniów.

wtorek, 27 marca 2018

Długo zastanawiałam się,  jak wytłumaczyć moim trzecioklasistom, na czym polega odejmowanie sposobem pisemnym. W końcu postanowiłam wykorzystać jednorazowe kubeczki w różnych kolorach, których mam w klasie spory zbiór.
Umówiliśmy się z uczniami, że żółte kubeczki będą oznaczać tysiące, czerwone-setki, granatowe-dziesiątki, a zielone-jedności, Najpierw z kubeczków układaliśmy różne liczby. Kiedy ta umiejętność została opanowana, przyszła kolej na odejmowanie sposobem pisemnym, z przekroczeniem progu dziesiątkowego, ponieważ tego typu działania sprawiają dzieciom najwięcej problemów.  Na tabliczkach suchościeralnych zapisywałyśmy działanie sposobem pisemnym.  Z kubeczków układaliśmy odjemną. Kiedy musieliśmy pożyczyć jeden granatowy kubek z grupy dziesiątek (bo brakowało nam jedności), zamienialiśmy go na 10 zielonych. Kubeczki pobieraliśmy z banku kubeczków. Wcześniej powiedziałam dzieciom, że  w poszczególnych grupach (setek, dziesiątek, jedności) nie można mieszać kubeczków w różnych kolorach.  Podobnie robiliśmy z setkami i tysiącami.
autor: Monika Walkowiak


piątek, 9 marca 2018

Wielkanocna gra ze spinnerem






Utrwalanie symboli wielkanocnych, poszerzanie słownictwa związanego z nadchodzącymi świętami może być nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim kreatywne i atrakcyjne dla uczniów. Jak to zrobić?
Warto wykorzystać w tym celu ulubiony gadżet dzieci, czyli spinnery. 
Jak wykorzystać przygotowaną przez nas kartę pracy do nauki ze spinnerami? 


Uczniowie(2-3 osoby) losują kolejno 3 wyrazy za pomocą spinnera, które poprawnie muszą nazwać i  wypowiedzieć. Jeśli właściwie nazwą symbole, zakreślają je na karcie z obrazkami. Wygrywa ta osoba, która zakreśli najwięcej obrazków. Możemy ustalić, że gramy tak długo, aż nie zakreślimy wszystkich obrazków, lub ustalić czas np. 10 minut. 
Inna opcja gry może polegać na tym, że dziecko zakreśla w taki sposób obrazki, aby jako pierwsze zdobyć rząd poziomy lub  pionowy. Dla starszych dzieci można pokusić się o konieczność wskazania  np. liczby mnogiej wylosowanych obrazków lub podaniu rodzaju rzeczownika. Dodatkowo dzieci mogą mieć za zadanie np. układać zdania z wylosowanymi wyrazami, czy dokonać kategoryzacji. 







Zyta Czechowska  i Jolanta Majkowska- nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl . Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze otrzymały w 2017 r. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.

poniedziałek, 5 marca 2018

Kubeczkowe budowle z częściami mowy

Kolorowe kubki w mojej klasie to codzienność. Powstają wielkie budowle, wykorzystujemy je do kodowania, grania, i wielu innych zabaw. Tym razem zaproponowałam uczniom budowanie z częściami mowy. Stworzyłam kartę pracy, na której narysowałam schemat konstrukcji z kubeczków i wpisałam w nie różne wyrazy. Zadaniem dzieci było rozróżnienie, czy dany wyraz jest czasownikiem, rzeczownikiem, przymiotnikiem, czy przysłówkiem. Gdy to zrobiły, musiały ustawić w odpowiednim miejscu kubek danego koloru, np. czasownik - kubek czerwony.

Gotową kartę pracy stworzyłam tylko za pierwszym razem. Potem umówiłam się z dziećmi na rysowanie uproszczonego schematu budowli na tablicy :)


autorka: Karolina Gaweł, nauczycielka wczesnej edukacji w Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie. Trenerka w programie Zaprogramuj Przyszłość oraz Mistrzowie Kodowania. Członkini grupy Superbelfrzy Mini


Gra planszowa “wielokrotnego użytku”

Moi trzecioklasiści uwielbiają gry planszowe. Tworzymy więc, co chwilę nowe plansze w oparciu o różne materiały. Tym razem gra powstała na podkładkach na stół :)
Na planszy zamalowałam 4 pola na zielono (start dla 4 graczy) i markerem permanentnym w dowolnych miejscach napisałam liczby od 1 do 20. Zadaniem graczy było poruszanie się po planszy zgodnie z liczbą wyrzuconych na kostce oczek i zebranie 100 punktów. Trzeba było zdobyć dokładnie taką liczbę, więc kombinowanie i wielokrotne przeliczanie niezbędne. Gdy gracz stanął na jakieś pole, zamalowywał je i stawało się one niedostępne dla innych, co dodatkowo utrudniało grę.
Po kilku rozegranych rundach wprowadziliśmy różne warunki (np. zbierz 100 punktów w 8 ruchach). Graliśmy też do 200 zebranych punktów, a także na odejmowanie - dzieci dostają 100 punktów i muszą się ich jak najszybciej pozbyć.
Dodatkowym atutem gry jest fakt, że każdy z graczy może w tej samej rundzie zbierać inną liczbę punktów (50,100,150,...,), co pozwala na dostosowanie jej poziomu do możliwości uczniów.
PS Gdy gra nam się znudzi, bierzemy zmywacz do paznokci, ścieramy ją i tworzymy coś nowego :)


autorka: Karolina Gaweł, nauczycielka wczesnej edukacji w Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie. Trenerka w programie Zaprogramuj Przyszłość oraz Mistrzowie Kodowania. Członkini grupy Superbelfrzy Mini

poniedziałek, 5 lutego 2018

MATEMATYCZNE ŁAMIGŁÓWKI



Łamigłówki matematyczne to świetny sposób na ćwiczenie logicznego myślenia oraz na doskonalenie umiejętności matematycznych. Udostępnione przez nas puzzle pozwalają ćwiczyć dodawanie liczb w zakresie 10 i 100. 
W jaki sposób? Wystarczy pobrać kartę pracy i porozcinać wzdłuż czerwonych linii. Następnie ułożyć w taki sposób, aby powstał prostokąt lub kwadrat, a suma sąsiadujących ze sobą liczb zawsze wynosiła 10 lub 100. Udostępniamy też puste szablony, w które można wpisać dowolne liczby.


 Kartę pracy pobierz na swój komputer TUTAJ
Pobierz kartę TUTAJ




Innego rodzaju szablony trimino możecie sami wygenerować TUTAJ



Zyta Czechowska  i Jolanta Majkowska- nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl . Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze otrzymały w 2017 r. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.





czwartek, 18 stycznia 2018

ZIMOWE KOSTKI OPOWIEŚCI

Jak poszerzać słownictwo, przy okazji bawiąc się?
Na pewno pomóc mogą nam w tym kości opowieści, ale także samodzielnie wykonane obrazkowe lub słowne kostki do gry.

poniedziałek, 1 stycznia 2018

Kilka refleksji na nowy rok.

Na pewno zrobiliście noworoczne postanowienia. Ja mam jedno - zadbać o siebie, zwolnić odrobinę i więcej czytać. Rozmyślałam też o tym, co warto zmienić w mojej pracy, co dobrze działało, a co w ogóle się nie sprawdziło. Może zainspirujecie się moimi przemyśleniami. To akurat działało nieźle, więc szczerze polecam.

Matematyka w ruchu

Moi uczniowie uwielbiają zabawy ruchowe, więc czasem łączę przyjemne z pożytecznym ;)
A to kilka prostych zabaw, podczas których dzieci doskonalą sprawność rachunkową i świetnie się przy tym bawią.

Nowy rok - refleksje dla każdego.