środa, 28 marca 2018

Matematyczne gry z kubkami

Jak rozwijać u uczniów logiczne myślenie i umiejętności matematyczne? Koniecznie z wykorzystaniem kolorowych kubków. Dzieci uwielbiają uczyć się poprzez praktyczne działanie, ruch, manipulacje, a kubeczki im to zapewniają.
Podczas ćwiczeń ćwiczymy także rozróżnianie kolorów, orientację przestrzenną i percepcją wzrokową. Jak ćwiczyć?


Podczas webinaru Mistrzów Kodowania zainspirowałyśmy się takimi ćwiczeniami, które lekko zmodyfikowałyśmy dla naszych uczniów.

wtorek, 27 marca 2018

Długo zastanawiałam się,  jak wytłumaczyć moim trzecioklasistom, na czym polega odejmowanie sposobem pisemnym. W końcu postanowiłam wykorzystać jednorazowe kubeczki w różnych kolorach, których mam w klasie spory zbiór.
Umówiliśmy się z uczniami, że żółte kubeczki będą oznaczać tysiące, czerwone-setki, granatowe-dziesiątki, a zielone-jedności, Najpierw z kubeczków układaliśmy różne liczby. Kiedy ta umiejętność została opanowana, przyszła kolej na odejmowanie sposobem pisemnym, z przekroczeniem progu dziesiątkowego, ponieważ tego typu działania sprawiają dzieciom najwięcej problemów.  Na tabliczkach suchościeralnych zapisywałyśmy działanie sposobem pisemnym.  Z kubeczków układaliśmy odjemną. Kiedy musieliśmy pożyczyć jeden granatowy kubek z grupy dziesiątek (bo brakowało nam jedności), zamienialiśmy go na 10 zielonych. Kubeczki pobieraliśmy z banku kubeczków. Wcześniej powiedziałam dzieciom, że  w poszczególnych grupach (setek, dziesiątek, jedności) nie można mieszać kubeczków w różnych kolorach.  Podobnie robiliśmy z setkami i tysiącami.
autor: Monika Walkowiak


piątek, 9 marca 2018

Wielkanocna gra ze spinnerem






Utrwalanie symboli wielkanocnych, poszerzanie słownictwa związanego z nadchodzącymi świętami może być nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim kreatywne i atrakcyjne dla uczniów. Jak to zrobić?
Warto wykorzystać w tym celu ulubiony gadżet dzieci, czyli spinnery. 
Jak wykorzystać przygotowaną przez nas kartę pracy do nauki ze spinnerami? 


Uczniowie(2-3 osoby) losują kolejno 3 wyrazy za pomocą spinnera, które poprawnie muszą nazwać i  wypowiedzieć. Jeśli właściwie nazwą symbole, zakreślają je na karcie z obrazkami. Wygrywa ta osoba, która zakreśli najwięcej obrazków. Możemy ustalić, że gramy tak długo, aż nie zakreślimy wszystkich obrazków, lub ustalić czas np. 10 minut. 
Inna opcja gry może polegać na tym, że dziecko zakreśla w taki sposób obrazki, aby jako pierwsze zdobyć rząd poziomy lub  pionowy. Dla starszych dzieci można pokusić się o konieczność wskazania  np. liczby mnogiej wylosowanych obrazków lub podaniu rodzaju rzeczownika. Dodatkowo dzieci mogą mieć za zadanie np. układać zdania z wylosowanymi wyrazami, czy dokonać kategoryzacji. 







Zyta Czechowska  i Jolanta Majkowska- nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl . Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze otrzymały w 2017 r. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej.

poniedziałek, 5 marca 2018

Kubeczkowe budowle z częściami mowy

Kolorowe kubki w mojej klasie to codzienność. Powstają wielkie budowle, wykorzystujemy je do kodowania, grania, i wielu innych zabaw. Tym razem zaproponowałam uczniom budowanie z częściami mowy. Stworzyłam kartę pracy, na której narysowałam schemat konstrukcji z kubeczków i wpisałam w nie różne wyrazy. Zadaniem dzieci było rozróżnienie, czy dany wyraz jest czasownikiem, rzeczownikiem, przymiotnikiem, czy przysłówkiem. Gdy to zrobiły, musiały ustawić w odpowiednim miejscu kubek danego koloru, np. czasownik - kubek czerwony.

Gotową kartę pracy stworzyłam tylko za pierwszym razem. Potem umówiłam się z dziećmi na rysowanie uproszczonego schematu budowli na tablicy :)


autorka: Karolina Gaweł, nauczycielka wczesnej edukacji w Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie. Trenerka w programie Zaprogramuj Przyszłość oraz Mistrzowie Kodowania. Członkini grupy Superbelfrzy Mini


Gra planszowa “wielokrotnego użytku”

Moi trzecioklasiści uwielbiają gry planszowe. Tworzymy więc, co chwilę nowe plansze w oparciu o różne materiały. Tym razem gra powstała na podkładkach na stół :)
Na planszy zamalowałam 4 pola na zielono (start dla 4 graczy) i markerem permanentnym w dowolnych miejscach napisałam liczby od 1 do 20. Zadaniem graczy było poruszanie się po planszy zgodnie z liczbą wyrzuconych na kostce oczek i zebranie 100 punktów. Trzeba było zdobyć dokładnie taką liczbę, więc kombinowanie i wielokrotne przeliczanie niezbędne. Gdy gracz stanął na jakieś pole, zamalowywał je i stawało się one niedostępne dla innych, co dodatkowo utrudniało grę.
Po kilku rozegranych rundach wprowadziliśmy różne warunki (np. zbierz 100 punktów w 8 ruchach). Graliśmy też do 200 zebranych punktów, a także na odejmowanie - dzieci dostają 100 punktów i muszą się ich jak najszybciej pozbyć.
Dodatkowym atutem gry jest fakt, że każdy z graczy może w tej samej rundzie zbierać inną liczbę punktów (50,100,150,...,), co pozwala na dostosowanie jej poziomu do możliwości uczniów.
PS Gdy gra nam się znudzi, bierzemy zmywacz do paznokci, ścieramy ją i tworzymy coś nowego :)


autorka: Karolina Gaweł, nauczycielka wczesnej edukacji w Szkole Podstawowej nr 3 w Olsztynie. Trenerka w programie Zaprogramuj Przyszłość oraz Mistrzowie Kodowania. Członkini grupy Superbelfrzy Mini