niedziela, 1 grudnia 2019

24 zadania na czas oczekiwania 2019

To już szósta edycja! Powstanie takiego kalendarza to efekt pracy wielu nauczycielek. Jego plansza to kolaż prac dzieci z wielu polskich szkół. Teraz każdego dnia osoba odpowiedzialna będzie przypinać do niego zadania. Wiele z tych zadań jest rezultatem twórczej pracy z wykorzystaniem narzędzi TIK. Ich autorkami są zaangażowane nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, partnerki w projekcie etwinning "24 zadania na czas oczekiwania". Dzielimy się z wami! Jeśli korzystacie i bawicie się razem z nami, zamieście tę informację w komentarzu.

środa, 27 listopada 2019

Tangramy- karty do wydruku


Układanie tangramów rozwija logiczne myślenie i kształtuje intuicję geometryczną.

wtorek, 26 listopada 2019

Czy przeczytałeś już lekturę?

Gdy zadamy uczniom lekturę do przeczytania, a na czytanie nie ma zbyt wiele czasu lub  w bibliotece brak egzemplarzy, to mamy problem.

czwartek, 14 listopada 2019

Kolorowe liczydła

Liczydła potrzebne są części dzieci dość długo. Jak wykonać proste liczydła, z których korzystać będą w czasie obliczeń.

Materiały 

- kolorowe kartki papieru - sztywne
- nożyczki
- flamastry

Wykonanie 

Warto ustalić, jeśli nie ma tego w książce, z której korzystacie, kolory dla właściwych grup liczb (jedności, dziesiątek,  setek,  tysięcy). 
Dzieciaki rozcinają kartki na prostokąty i każdy z nich opisują właściwą liczbą  - 1, 10, 100, 1000. 
Kartoniki dzieciaki trzymają w kopercie i mogą z nich korzystać, gdy potrzebują. 

Do czego używać? 

Można za ich pomocą przedstawiać duże liczby,  aby zrozumieć ich strukturę.  
Można korzystać z nich jak z liczydła. 
Na pewno znajdziecie z dziećmi dla nich zastosowanie! 
Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

sobota, 26 października 2019

Projekt przyrodniczy

Jak zorganizować całoroczny projekt przyrodniczy, który nie tylko pokaże dzieciom, jak zmienia się przyroda, ale będzie je uczył systematyczności, kreatywności i wytrwałości.


Taki projekt planowałam już w poprzednich latach, ale ostatecznie nie wzięłam się za to nigdy wystarczająco wcześnie... Kończyło się zawsze na krótkich jednorazowych spacerach. WWo tym roku byłam gotowa jeszcze przed nadejściem września. 

Projekt przyrodniczy - ROK W MIEŚCIE.

Przebieg

W każdym miesiącu przeznaczam jeden dzień - 3, 4 lekcje na spacer i pracę przyrodniczą.

Dzień składa się z dwóch części:
1. Spacer - co miesiąc wybierać będziemy się w to samo miejsce. W moim przypadku  teren niedaleko szkoły. Jest tam park składający się zarówno z terenów łąkowych, jak i zadrzewionych fragmentów. Co więcej mamy niewielki zbiornik wodny! Dzięki temu będziemy mogli obejrzeć przyrodę kilku różnych terenów za jednym razem. 


Z racji, iż ma to być comiesięczne wyjście, teren musi znajdować się blisko. Tak, aby dotrzeć tam pieszo. Inaczej obawiam się, że zimą mogłabym znaleźć kilka wymówek...

Na spacer dzieci zabierają: notatnik z czystymi kartkami, lupy, aparaty/smartfony, lornetki.


Działania na spacerze
W czasie spaceru będziemy wspólnie obserwować przyrodę, rozmawiać o tym, co widzimy, co się zmienia. Będzie fragment wspólnego czasu, aby zwrócić uwagę dzieci na ważniejsze elementy, dać pomysły do działania. Druga część - główna - to samodzielne obserwacje, eksplorowanie terenu. Uczniowie będą robić notatki, rysunki, zdjęcia, można będzie wziąć coś do zasuszenia - raczej z ziemi - nie zrywamy!


2. Praca w sali
Będziemy tworzyć 

Wielką Księgę  Obserwacji Przyrodniczych

ROK W PARKU


Możecie u siebie nadać tytuł Rok w lesie, na łące itp...
Po powrocie ze spaceru uczniowie będą wykonywali jedną stronę swojej księgi. 
Tutaj szablon do pobrania. 


Porady praktyczne
Co miesiąc strona formatu A3, 10 miesięcy=10 stron plus twardsza okładka. 
Książki zostają w szkole, w sali. Rozumiem, że niektóre dzieci będą chciały zabrać je do domu, aby dokończyć. Można! Jednak poza tymi przypadkami, książki leżą w jednym miejscu. Wszystkie razem. Aby żadna nie "zaginęła".


Tutaj pomysły na jednorazowe, krótkie działania przyrodnicze (i nie tylko) na dworze:
Budowa drzewa
Mandale matematyczne
Dlaczego liście spadają z drzew
Rodzaje roślin 
Brzoza - inna niż wszystkie
Malowanie a la Monet
Symetria w przyrodzie
Kwiaty

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

Podsumowanie tygodnia

Jak podsumować tydzień? Oto sposób na refleksję w formie pisemnej.


Zakończenie tygodnia to ważny moment, szczególnie, kiedy dzieci się do niego przyzwyczają. Warto znaleźć na to chwilę czasu. Pożegnać się, zakończyć pewien etap, podsumować to, co się działo.

Młodsi, jeśli sporo się dzieje, czasem nie pamiętają, co wydarzyło się w ostatnich dniach. Na instagramie PrestoPlans znalazłam świetny sposób na refleksję na koniec tygodnia. Pomoże ona uporządkować kilka ostatnich dni, ale też miło rozpocząć weekend!

Odliczanie 5-4-3-2-1 do piątku!

Zapraszam po wersję do druku.
 Karta do druku

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

Wiedźma w kotle

Jeśli z jakiegoś powodu świętujecie tradycje innych krajów, to polecam piękną dekorację, która daje dzieciakom dużo radości tworzenia! 


Dekoracja na Halloween lub ilustracja do jednej z bajek... 


Wiedźma wpadająca do kotła uruchamia wyobraźnię i poza pracą plastyczną warto wzbogacić lekcję o opowiadanie o tym, jak to się stało, że tam wpadła! Może pisane w parach, może samodzielnie, a później  opublikowane w formie elektronicznej książeczki jak ta...

https://issuu.com/sabinapilat/docs/dlaczego_czarownica



Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

niedziela, 6 października 2019

Jesienne łamigłówki

Wszystkie aktywności, które przybliżają naszym uczniom okolicznościowe, związane z porami roku zagadnienia, a w tym przypadku jesienne symbole, tradycje i zwyczaje są bardzo potrzebne i przyniosą na pewno efekty.

piątek, 4 października 2019

Zrób sobie jesienną kostkę i opowiadaj...

Uczniowie ze SPE, bardzo często mają  problemy z wypowiadaniem się na zadany temat. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Z pewnością posiadają mały zasób słownictwa, zaburzone rozumienie mowy, nie znają znaczenia słów, ale także bardzo często posiadają dysfunkcje aparatu mowy, który powoduje problemy z mową i wymową.

niedziela, 22 września 2019

Jesienna matematyka ze spinnerami

Jak skutecznie i z przyjemnością utrwalać słownictwo związane z jesienią?
Spinnery to ulubiony gadżet wielu uczniów, dlatego tak często wykorzystujemy go w swojej pracy. Jak zagrać? 
Przygotowałyśmy specjalną kartę pracy, na której zamieściłyśmy  symbole związane z jesienią.

niedziela, 9 czerwca 2019

WAKACYJNE KODOWANIE

Zbliżające się wakacje są pretekstem do tego, że my nauczyciele realizujemy tematykę związaną z bezpieczeństwem podczas  letniej przerwy wakacyjnej.

Dobre rady na wakacje i wklejki do zeszytu

Z uwagi na to, że zbliżają się wakacje, realizujemy tematykę związaną z bezpieczeństwem podczas  letniej przerwy wakacyjnej.

sobota, 8 czerwca 2019

Nauka o kolorach

Kolory podstawowe, pochodne, ciepłe i zimne.. Nauka o kolorach może być bardzo ciekawa, jeśli połączy się ją z eksperymentami i pracą w grupie. 

Sztuka i nauka

Przy tematach związanych z barwami warto wykonać prosty eksperyment o naczyniach połączonych. Nie będę go tutaj opisywać - dokładniejsze wyjaśnienie znajdziecie tutaj:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/04/eksperyment-wedrujaca-woda/
http://dzieciecafizyka.pl/eksperymenty/zawsze-taki-sam-poziom-prawo-naczyn-polaczonych/




To chyba jeden z moich ulubionych eksperymentów - wykonywałam go z każdą klasą. Cztery klasy i cztery razy zachwyty i przejęte spojrzenia.
Przy okazji stawiania hipotezy mamy doskonałą lekcję o powstawaniu barw pochodnych! Eksperyment ustawiony w sali rano zaczyna mieć widoczne efekty już po godzinie. Choć następnego dnia jest pewność na dokładne zmieszanie kolorów.

Praca w grupie

Druga rzecz, jaką warto zrobić, to wielkie koło barw. Tym razem nie malowane, ale wykonane, na podstawie doświadczenia, z kawałków kolorowych gazet. Do wykonania koła zaangażowana była cała klasa. Dzieciakom to zadanie bardzo się podobało. Nastąpiło automatyczne podzielenie się zadaniami, o którym rozmawialiśmy. Nie wszyscy lubią kleić, więc zajęli się wyszukiwaniem kolorów.


Malarskie wyzwanie

Kolejna rzecz zdecydowanie warta uwagi, to malowanie przy użyciu trzech kolorów. Doskonale nadadzą się do tego farby plakatowe (gwasze, tempera). Pięknie się mieszają, pozwalają na eksperymentowanie i po początkowej niechęci (..bo to tylko 3 kolory! Nic się nie da namalować!) dają naprawdę zachwycające efekty.


Udanej zabawy z kolorami! Dajcie znać, jak było.


Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

Brudna robota - Malowanie bibułą

Malowanie bibułą to bardzo ciekawa metoda na stworzenie pięknych obrazów. Ale uwaga! To naprawdę brudna robota.

Nie jest to technika najłatwiejsza, ale daje niezwykłe rezultaty. Robiłam ją już na różne sposoby. Dzieci moczyły kartkę gąbka, używaliśmy spryskiwaczy i gąbki. Jednak najlepiej sprawdził się najzwyklejszy szeroki pędzel i kubek z wodą. Bardzo dobrze działa też kropienie wody po prostu palcami, choć wtedy trzeba się przygotować na większy bród.

Jak wykonać pracę

Blok techniczny układamy na folii lub gazecie. Fragment kartki dziecko pokrywa wodą. Układa na nim kawałek bibuły, znów namacza i dociska. W ten sposób pokrywa kolejne fragmenty kartki. Po kilku minutach zdejmuje bibułę. Na kartce powinien zostać kolor z bibuły. Powtarzamy nakładanie bibuły, aż cała kartka będzie kolorowa.


Praca doskonale nadaje się do wykonania wiosennej łąki, nieba, wody czy też wielokolorowego tła do różnych prac. Można na niej wykonać wiosenne drzewo, może służyć jako papier do wykonania liści lub kwiatów.

Pozdrowienia dla Kreatywne Prace Plastyczne za pomysł.

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

piątek, 24 maja 2019

Ćwiczenia ortograficzne z robotem Doc



Ortografii można uczyć w rozmaity sposób. Dzieci najbardziej lubią zabawy. Zaproponuję wykorzystanie robota edukacyjnego Doc.
Do zabawy potrzebne nam będą: roboty Doc, plansze z kompletu (kolor dowolny, lub mata kwadratowa).
Na tablicy rysujemy tabelę, w której umieszczamy zasady ortograficzne.
Na planszy ( macie kwadratowej)rozkładamy wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Uczniowie dobierają się w dwuosobowe zespoły. Jeden uczestnik wybiera w myślach wyraz , następnie układa z klocków kodu ( znajdują się w zestawie robotów) układa kod drogi do celu. Partner według napisanego kodu programuje robota. Kiedy robot wykona swoje zadanie, wyraz wyraz zostaje umieszczony na tablicy w tabeli z określoną zasadą ortograficzną.
Dorota Dankowska , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku 
http://dorotadankowska.pl/, 
http://d-klasa.blogspot.com/

niedziela, 10 marca 2019

WIOSENNE KWIATY-KODOWANIE

Uczniowie potrafią być kreatywni, twórczy i  aktywni na zajęciach jeśli zaproponujemy im nieszablonowe zadania. My jako entuzjastki nowoczesnych technologii i kodowania staramy się, aby wplatać takie metody pracy w codziennych zajęciach.

czwartek, 7 lutego 2019

GRA PLANSZOWA - LICZBY RZYMSKIE



JAK ZAKTYWIZOWAĆ UCZNIÓW, ABY PRZEZ ZABAWĘ POZNAWALI I UTRWALALI CYFRY RZYMSKIE?
Gry planszowa to jedna z najbardziej skutecznych i lubianych przez uczniów metod nauczania.

wtorek, 5 lutego 2019

Generatory do kodowania

Jak wykorzystać kodowanie podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej, a nie tylko edukacji informatycznej? Pomóc nam mogą rozmaite generatory, za pomocą których stworzymy ciekawe materiały na zajęcia. Za pomocą paru kliknięć wygenerujemy szyfry i karty pracy. Możemy w nich zawrzeć rozmaite informacje: podać temat lub cel lekcji czy napisać do wszystkich uczniów „tajemny list”, przygotować sudoku i labirynty. Uczniowie poznają rozmaite sposoby kodowania i dekodowania informacji, uczą się współpracy, kształtują logiczne myślenie i uczą się też cierpliwości. Wszystkie przekazywane i zakodowane informacje wzbudzą ciekawość dzieci i ich zaangażowanie! Zachęcam do przejrzenia prezentacji „Generatory do kodowania”. Każda plansza dotyczy innego darmowego narzędzia, który został dokładnie opisany.

Aleksandra Schoen-Kamińska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 6 w Pile, Wielkopolski Nauczyciel Roku 2017, w 2018 na liście STU SPRUC, prowadzi blogi Klikankowo, Tableuczek, Klik TiK, członkini grupy Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini

niedziela, 13 stycznia 2019

Mnożenie z piłką

Matematyka połączona z ruchem jest ekscytująca. Ostatnio zaproponowałam moim uczniom zabawę ruchową z piłką. Zainspirowałam się starą dziecięca zabawą podwórkową: "Wywołuje naprzeciwko jasne piwko". Zmodyfikowałam ją do potrzeb edukacyjnych i w ten sposób powstała zabawa "Mnożenie z piłką".
Cele zabawy:
- ćwiczenia w mnożeniu;
- utrwalenie pojęć: czynnik, iloczyn;
- koncentracja uwagi i refleks;
- ćwiczenia w rzucaniu do celu;
- integracja zespołu klasowego

Do zabawy potrzebne:
kartki z wielokrotnościami różnych liczb ( to zależy jaki zakres liczbowy w mnożeniu chcemy utrwalać) i piłka. Przykładowo, moi uczniowie utrwalali mnożenie przez 1,2,3,4, a zatem zakres do 40. Uczestnicy otrzymali kartki z liczbami : 2,4,6,8,9,10,12,14,16,19,20,21,24,27,28,30,32,36,40
Każdy uczeń musiał zapamiętać swoją liczbę i odłożyć .

Przebieg zabawy:
Uczestnicy ustawiają się w kręgu. Osoba z piłką wchodzi do środka. Podrzucając dwa razy piłkę wypowiada słowa:"czynnik, czynnik iloczyn".  Za trzecim razem podrzuca piłkę bardzo wysoko wykrzykując wybrany przez siebie iloczyn, np. 3x6 i wraz z innymi uczestnikami ucieka jak najdalej albo do miejsca, gdzie można się ukryć. Uczestnik, który otrzymał liczbę 18 musi złapać piłkę i krzyknąć "stop". Wówczas wszyscy zatrzymują się. Zadaniem ucznia jest trafić piłką innego uczestnika. Jeżeli trafi, to trafiony daje fant do banku, jeśli nie trafi, to on oddaje fant do banku. Piłkę  przejmuje ten, do którego rzucano i zabawę rozpoczynamy od początku.
Na koniec trzeba fanty wykupić. Uczniowie muszą zdać egzamin z mnożenia. Tyle,ile fantów, tyle pytań z tabliczki mnożenia. Staramy się, aby uczeń zdał egzamin. Zabawa ma sprawiać przyjemność.

Dorota Dankowska , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 
im. Gryfitów w Słupsku 
http://dorotadankowska.pl/, 
http://d-klasa.blogspot.com/