niedziela, 9 czerwca 2019

WAKACYJNE KODOWANIE

Zbliżające się wakacje są pretekstem do tego, że my nauczyciele realizujemy tematykę związaną z bezpieczeństwem podczas  letniej przerwy wakacyjnej.

Dobre rady na wakacje i wklejki do zeszytu

Z uwagi na to, że zbliżają się wakacje, realizujemy tematykę związaną z bezpieczeństwem podczas  letniej przerwy wakacyjnej.

sobota, 8 czerwca 2019

Nauka o kolorach

Kolory podstawowe, pochodne, ciepłe i zimne.. Nauka o kolorach może być bardzo ciekawa, jeśli połączy się ją z eksperymentami i pracą w grupie. 

Sztuka i nauka

Przy tematach związanych z barwami warto wykonać prosty eksperyment o naczyniach połączonych. Nie będę go tutaj opisywać - dokładniejsze wyjaśnienie znajdziecie tutaj:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/04/eksperyment-wedrujaca-woda/
http://dzieciecafizyka.pl/eksperymenty/zawsze-taki-sam-poziom-prawo-naczyn-polaczonych/




To chyba jeden z moich ulubionych eksperymentów - wykonywałam go z każdą klasą. Cztery klasy i cztery razy zachwyty i przejęte spojrzenia.
Przy okazji stawiania hipotezy mamy doskonałą lekcję o powstawaniu barw pochodnych! Eksperyment ustawiony w sali rano zaczyna mieć widoczne efekty już po godzinie. Choć następnego dnia jest pewność na dokładne zmieszanie kolorów.

Praca w grupie

Druga rzecz, jaką warto zrobić, to wielkie koło barw. Tym razem nie malowane, ale wykonane, na podstawie doświadczenia, z kawałków kolorowych gazet. Do wykonania koła zaangażowana była cała klasa. Dzieciakom to zadanie bardzo się podobało. Nastąpiło automatyczne podzielenie się zadaniami, o którym rozmawialiśmy. Nie wszyscy lubią kleić, więc zajęli się wyszukiwaniem kolorów.


Malarskie wyzwanie

Kolejna rzecz zdecydowanie warta uwagi, to malowanie przy użyciu trzech kolorów. Doskonale nadadzą się do tego farby plakatowe (gwasze, tempera). Pięknie się mieszają, pozwalają na eksperymentowanie i po początkowej niechęci (..bo to tylko 3 kolory! Nic się nie da namalować!) dają naprawdę zachwycające efekty.


Udanej zabawy z kolorami! Dajcie znać, jak było.


Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

Brudna robota - Malowanie bibułą

Malowanie bibułą to bardzo ciekawa metoda na stworzenie pięknych obrazów. Ale uwaga! To naprawdę brudna robota.

Nie jest to technika najłatwiejsza, ale daje niezwykłe rezultaty. Robiłam ją już na różne sposoby. Dzieci moczyły kartkę gąbka, używaliśmy spryskiwaczy i gąbki. Jednak najlepiej sprawdził się najzwyklejszy szeroki pędzel i kubek z wodą. Bardzo dobrze działa też kropienie wody po prostu palcami, choć wtedy trzeba się przygotować na większy bród.

Jak wykonać pracę

Blok techniczny układamy na folii lub gazecie. Fragment kartki dziecko pokrywa wodą. Układa na nim kawałek bibuły, znów namacza i dociska. W ten sposób pokrywa kolejne fragmenty kartki. Po kilku minutach zdejmuje bibułę. Na kartce powinien zostać kolor z bibuły. Powtarzamy nakładanie bibuły, aż cała kartka będzie kolorowa.


Praca doskonale nadaje się do wykonania wiosennej łąki, nieba, wody czy też wielokolorowego tła do różnych prac. Można na niej wykonać wiosenne drzewo, może służyć jako papier do wykonania liści lub kwiatów.

Pozdrowienia dla Kreatywne Prace Plastyczne za pomysł.

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.