sobota, 26 października 2019

Projekt przyrodniczy

Jak zorganizować całoroczny projekt przyrodniczy, który nie tylko pokaże dzieciom, jak zmienia się przyroda, ale będzie je uczył systematyczności, kreatywności i wytrwałości.


Taki projekt planowałam już w poprzednich latach, ale ostatecznie nie wzięłam się za to nigdy wystarczająco wcześnie... Kończyło się zawsze na krótkich jednorazowych spacerach. WWo tym roku byłam gotowa jeszcze przed nadejściem września. 

Projekt przyrodniczy - ROK W MIEŚCIE.

Przebieg

W każdym miesiącu przeznaczam jeden dzień - 3, 4 lekcje na spacer i pracę przyrodniczą.

Dzień składa się z dwóch części:
1. Spacer - co miesiąc wybierać będziemy się w to samo miejsce. W moim przypadku  teren niedaleko szkoły. Jest tam park składający się zarówno z terenów łąkowych, jak i zadrzewionych fragmentów. Co więcej mamy niewielki zbiornik wodny! Dzięki temu będziemy mogli obejrzeć przyrodę kilku różnych terenów za jednym razem. 


Z racji, iż ma to być comiesięczne wyjście, teren musi znajdować się blisko. Tak, aby dotrzeć tam pieszo. Inaczej obawiam się, że zimą mogłabym znaleźć kilka wymówek...

Na spacer dzieci zabierają: notatnik z czystymi kartkami, lupy, aparaty/smartfony, lornetki.


Działania na spacerze
W czasie spaceru będziemy wspólnie obserwować przyrodę, rozmawiać o tym, co widzimy, co się zmienia. Będzie fragment wspólnego czasu, aby zwrócić uwagę dzieci na ważniejsze elementy, dać pomysły do działania. Druga część - główna - to samodzielne obserwacje, eksplorowanie terenu. Uczniowie będą robić notatki, rysunki, zdjęcia, można będzie wziąć coś do zasuszenia - raczej z ziemi - nie zrywamy!


2. Praca w sali
Będziemy tworzyć 

Wielką Księgę  Obserwacji Przyrodniczych

ROK W PARKU


Możecie u siebie nadać tytuł Rok w lesie, na łące itp...
Po powrocie ze spaceru uczniowie będą wykonywali jedną stronę swojej księgi. 
Tutaj szablon do pobrania. 


Porady praktyczne
Co miesiąc strona formatu A3, 10 miesięcy=10 stron plus twardsza okładka. 
Książki zostają w szkole, w sali. Rozumiem, że niektóre dzieci będą chciały zabrać je do domu, aby dokończyć. Można! Jednak poza tymi przypadkami, książki leżą w jednym miejscu. Wszystkie razem. Aby żadna nie "zaginęła".


Tutaj pomysły na jednorazowe, krótkie działania przyrodnicze (i nie tylko) na dworze:
Budowa drzewa
Mandale matematyczne
Dlaczego liście spadają z drzew
Rodzaje roślin 
Brzoza - inna niż wszystkie
Malowanie a la Monet
Symetria w przyrodzie
Kwiaty

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

Podsumowanie tygodnia

Jak podsumować tydzień? Oto sposób na refleksję w formie pisemnej.


Zakończenie tygodnia to ważny moment, szczególnie, kiedy dzieci się do niego przyzwyczają. Warto znaleźć na to chwilę czasu. Pożegnać się, zakończyć pewien etap, podsumować to, co się działo.

Młodsi, jeśli sporo się dzieje, czasem nie pamiętają, co wydarzyło się w ostatnich dniach. Na instagramie PrestoPlans znalazłam świetny sposób na refleksję na koniec tygodnia. Pomoże ona uporządkować kilka ostatnich dni, ale też miło rozpocząć weekend!

Odliczanie 5-4-3-2-1 do piątku!

Zapraszam po wersję do druku.
 Karta do druku

Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

Wiedźma w kotle

Jeśli z jakiegoś powodu świętujecie tradycje innych krajów, to polecam piękną dekorację, która daje dzieciakom dużo radości tworzenia! 


Dekoracja na Halloween lub ilustracja do jednej z bajek... 


Wiedźma wpadająca do kotła uruchamia wyobraźnię i poza pracą plastyczną warto wzbogacić lekcję o opowiadanie o tym, jak to się stało, że tam wpadła! Może pisane w parach, może samodzielnie, a później  opublikowane w formie elektronicznej książeczki jak ta...

https://issuu.com/sabinapilat/docs/dlaczego_czarownica



Sabina Piłat. Nauczycielka klas I - III w warszawskiej szkole podstawowej. Pracowała także w przedszkolach prowadząc zajęcia przygotowania do nauki czytania i pisania, na rok została lektorem angielskiego w Madrycie, a także dziennikarką w warszawskim wydaniu Gazety Stołecznej. Prywatnie oswaja nowe technologie, maluje kolczyki i jeździ po świecie.

niedziela, 6 października 2019

Jesienne łamigłówki

Wszystkie aktywności, które przybliżają naszym uczniom okolicznościowe, związane z porami roku zagadnienia, a w tym przypadku jesienne symbole, tradycje i zwyczaje są bardzo potrzebne i przyniosą na pewno efekty.

piątek, 4 października 2019

Zrób sobie jesienną kostkę i opowiadaj...

Uczniowie ze SPE, bardzo często mają  problemy z wypowiadaniem się na zadany temat. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Z pewnością posiadają mały zasób słownictwa, zaburzone rozumienie mowy, nie znają znaczenia słów, ale także bardzo często posiadają dysfunkcje aparatu mowy, który powoduje problemy z mową i wymową.