Uczniowie ze SPE, bardzo często mają problemy z wypowiadaniem się na zadany temat. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Z pewnością posiadają mały zasób słownictwa, zaburzone rozumienie mowy, nie znają znaczenia słów, ale także bardzo często posiadają dysfunkcje aparatu mowy, który powoduje problemy z mową i wymową.
Uczniowie ze spektrum autyzmu borykają się także z brakiem intencji komunikacyjnej oraz brakiem potrzeby mowy, a także jej właściwym rozumieniem. Dlatego tak ważne jest, aby przy każdej nadarzającej się okazji usprawniać tą zaburzoną funkcję, rozwijać słownictwo, zachęcać uczniów do inicjowania rozmowy i pobudzać intencję komunikacyjną. Warto wykorzystywać takie pomoce dydaktyczne oraz metody pracy, które będą atrakcyjne dla uczniów.
Na pewno pomóc nam mogą w tym kości opowieści, ale także samodzielnie wykonane przez nas obrazkowe lub słowne kostki do gry. Za pomocą wygenerowanego szablonu kostki, w prosty i szybki sposób możemy zachęcić uczniów do zabawy i zainicjować rozmowy. Zabawa polega na tym, że wyrzucając kostką konkretne słowo lub obraz inicjujemy opowiadanie, rozmowę czy opis. Zaczynamy od jednego obrazu, następnie zwiększamy liczbę obrazków czy słów z pomocą których tworzymy opowiadanie, czy historyjkę. Dodatkowo zawsze zwracamy uwagę na poprawną pisownię, wymowę wylosowanego przedmiotu czy słowa. Możemy także ze starszymi uczniami utrwalić przy okazji formy gramatyczne i stylistyczne.
Przykłady przygotowanych przez nas kostek, które pobrać możecie poniżej dotyczą słownictwa związanego z jesienią, z darami jesieni oraz jesienną pogodą. Przy okazji usprawniania mowy i poszerzania słownictwa możemy utrwalać umiejętności z zakresu gramatyki. Dzieci mogą odmieniać przez przypadki wylosowane słowa, wskazywać ich rodzaj.
Zachęcamy do samodzielnego tworzenia takich tematycznych kostek, które uatrakcyjnią Wasze lekcje, zajęcia rewalidacyjne czy logopedyczne. Taką kostkę wystarczy wgrać do programu pizap.com lub Paint i dodać do każdej ściany wybrany obrazek.
Jeśli chcecie sami wykonać takie kostki opowieści w generatorze kliknij TUTAJ
lub TUTAJ
Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska- nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Członkinie grupy SuperbelfrzyMini i SuperbelfrzyRP. Autorki bloga specjalni.pl . Entuzjastki nowoczesnych technologii i kreatywnych pomocy dydaktycznych. Wdrażają elementy programowania w szkolnictwie specjalnym. Autorki projektu sieci współpracy nauczycieli, prowadzące Rady Szkoleniowe i warsztaty dla nauczycieli. Za szczególne osiągnięcia edukacyjno-wychowawcze otrzymały w 2017 r. Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz