Pages

poniedziałek, 20 listopada 2023

Niesamowite przygody 10 skarpetek - pomysł na pracę z lekturą -klasa 3

Uwielbiam pracę z lekturą. Każda lektura, to w mojej klasie taki mini projekt, który wyzwala morze kreatywności. Dzisiaj napiszę o jednej z moich ulubionych książek dla dzieci "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek. Lektura tak bardzo przypadła dzieciom do gustu, że  niektóre z nich sięgnęły po kolejne książki tej autorki. To ogromny sukces czytelniczy. 

1. Od czego zaczęliśmy?

Od sprawdzenia, ile osób książkę przeczytało, ile jeszcze czyta, a ile w ogóle nie zaczęło czytania. 

  • Na tablicy zapisuję trzy komunikaty: TAK -  NIE - CZYTAM. Każdy uczeń otrzymuje magnes i przyczepia do tablicy przy odpowiednim komunikacie. W ten oto sposób dowiedziałam się, że wszyscy w mojej klasie książkę przeczytali. Zatem można przystępować  do zabawy, bowiem Praca z lekturą jest świetną zabawą.
  • Przygotowana przeze mnie prezentacja wiodąca jest takim mini przewodnikiem podczas realizacji KLIK. Zawarłam w niej wszystkie istotne informacje, odnośniki do gier oraz linki do pobrania przygotowanych przeze mnie materiałów.

2. Zaczynamy od wrażeń po przeczytaniu książki, swobodnego mówienia o tych wrażeniach. Siadamy w kręgu i każdy może powiedzieć, co chce, na temat przeczytanej lektury. Nie oceniamy. Takie gadanie na dywanie.

3. Poznajemy autorkę i jej twórczość. Tworzymy metryczkę książki . Ważne jest, aby dzieci potrafiły w swoich  egzemplarzach  odnaleźć stosowne informacje, takie jak autor, ilustrator, wydawnictwo, rok wydania. Nigdy nie podaję gotowców.

4. Zabawy mówione - koło fortuny  z różnymi  pytaniami związanymi z lekturą oraz rozmaite ćwiczenia interaktywne: krzyżówki, uzupełnianki itp. ( znalezione w sieci). Dzieciaki bardzo je lubią. 

5.  Czytanie ze zrozumieniem. Dzieci otrzymują krótki tekst napisany na podstawie lektury ( jest do pobrania w prezentacji wiodącej) i na bazie tego tekstu odpowiadają na pytania. Wyszukują odpowiednie informacje, zaznaczają. Sprawdzają poprawność.


6. Piszemy ogłoszenie o zaginionej skarpetce. Uczniowie wybierają sobie skarpetkę, podają jej cechy charakterystyczne, piszą ogłoszenie o jej zaginięciu. Prezentują swoje prace na forum klasy. Wspólnie wybieramy najciekawsze ogłoszenie.


7. Piszemy opowiadanie - Przygotowałam dla uczniów historyjkę obrazkową ( do pobrania w prezentacji) do pokolorowania w formie fragmentu taśmy filmowej. Uczniowie zaznaczają kadr filmu, który jest wstępem oraz kadr, który jest zakończeniem. Do każdej klatki filmowej układają 1-2 zdania.  Powstaje opowiadanie. Następnie kolorują historyjkę według własnego uznania.

8. Tworzymy animację filmową. Uczniowie dzielą się zadaniami. Jedni rysują postaci, inni zajmą się animacją w programie Scratch. Zespoły wybierają sobie przygodę jednej skarpetki. Potem wszystkie części wykorzystując darmowy rejestrator programu  zgrywamy jako filmiki i łączymy w całość.

Powstał cudowny filmik komiksowy. Można obejrzeć go TUTAJ.

9. Piszemy listy - Pracują w zespołach dwuosobowych. Wybierają sobie skarpetkę. Rysują jej portret, następnie w jej imieniu redagują list do siostry, która została w koszu na brudną bieliznę.

Listy odczytywane zostały na forum klasy, ja nagrałam. Mamy fantastyczny materiał filmowy. Wszystko tworzone przez dzieci na lekcji bez moich poprawek TUTAJ


10. Prace plastyczno - techniczne -  W co można zamienić skarpetkę. W prezentacji wybrałam kilka propozycji (zawsze tak robię, aby dzieci miały poczucie mocy sprawczej ) do wyboru. Jednomyślnie wybrały skarpetkowego zajączka. 

11. Oczywiście w projekcie nie mogło zabraknąć skarpetkowej matematyki i kodowania. Zadania uwzględniłam w prezentacji wiodącej.




Praca z lekturą wcale nie musi być nudna i opierać się wyłącznie na kartach pracy, testach itp.  Zachęcam.

Dorota Dankowska , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku http://dorotadankowska.pl/, http://d-klasa.blogspot.com/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz