sobota, 22 marca 2025

Sekretne słowo

Sekretne słowo od kolegi – edukacja z nutą tajemnicy. Dzieci uwielbiają zagadki, a jeszcze bardziej lubią je sobie wzajemnie wymyślać.
Ta zabawa łączy czytanie, pisanie, ortografię i… emocje. Bo słowo ułożone przez koleżankę lub kolegę to zupełnie inny poziom motywacji!

czwartek, 20 marca 2025

Zegary z kukułką

 Szpatułki laryngologiczne mogą mieć różne zastosowanie. Jest to tani sposób na urozmaicenie lekcji plastyki czy techniki. Do wykonania zegarów potrzebne są patyczki i elementy do wycięcia, które podkreślą i uatrakcyjnią wygląd zegara i.....macie gwarancję, że każdy zegar będzie wyjątkowy i niepowtarzalny. 



Katarzyna Symeniuk - Boboń - nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 3 w Dębnie, nauczyciel, wychowawca klasy 1, terapeuta, tworzę profil W Kasi klasie. 


poniedziałek, 17 marca 2025

Klasowe ogródki

 Wiosna to czas zakładania klasowych hodowli: fasoli, cebuli, rzeżuchy czy owsa. Można uczynić to w tradycyjny sposób np. w doniczce lub wykorzystać inwencję twórczą dzieci. Co potrzebujemy? Pojemnik (w przypadku mojej klasy wykorzystałam pojemniki na ciasto - z jednego pojemnika powstały dwa ogródki),  szablony domków, waciki lub watę, ziarna owsa, folię do laminacji i laminarkę. Pokolorowany i wycięty przez dziecko domek laminujemy, przyklejamy do pojemnika. Następnie dno pojemnika wyścielane jest wacikami i na to ziarno owsa. Tym sposobem na parapecie klasowym tworzy nam się wystawa ogródeczków, które w niedługim czasie się pięknie zazielenią. Szablony wykorzystane do stworzenia ogródków pochodzą ze strony JaNauczycielka.com 



Katarzyna Symeniuk - Boboń - nauczycielka w Szkole Podstawowej nr  3 w Dębnie, swoimi pomysłami dzielę się na swojej stronie W Kasi klasie.



Bingo inaczej

 

Znamy dobrze zabawę w bingo, ale tym razem będzie to bingo inaczej. Potrzebujemy tabliczki suchościeralne lub kartki włożone w foliowe koszulki oraz pisaki do tabliczek. 

niedziela, 16 marca 2025

Dwie piłki

 Nauka w ruchu - zawsze w cenie! To proste a bardzo wartościowe ćwiczenie rozwija między innymi koncentrację, koordynację i współpracę. Podawanie jednocześnie piłek w parach - tu zieloną zawsze kozłem, a pomarańczową górą. Słychać pracujące na najwyższych obrotach trybiki w głowach chłopaków :) 

Ćwiczenia na uważność

Obraz wygenerowany przez AI
Brak uważności u dziecka w edukacji wczesnoszkolnej może powodować wiele trudności zarówno w nauce, jak i w relacjach społecznych. Dzieci, które mają problemy ze skupieniem uwagi:

·     szybko się rozpraszają, nie kończą zadań, zapominają polecenia, co powoduje trudności
w nauce; gorzej radzą sobie z emocjami – łatwiej się frustrują,  nie zawsze słuchają innych, przerywają rozmowy, mogą mieć trudności w zabawie zespołowej; trudniej im odnaleźć się w nowych sytuacjach, szybciej się zniechęcają.

Dlatego warto wspierać rozwój uważności u dzieci poprzez ćwiczenia skupienia, zabawy wymagające koncentracji i spokojne, uporządkowane środowisko nauki.

Oto kilka propozycji ćwiczeń, które można wykorzystać podczas codziennych zajęć jako przerwy śródlekcyjne lub jako zajęcia z edukacji społecznej, ruchowej

Jestem robotem, kotem, detektywem…. 

Celem jest rozwijanie uważności ruchowej, koncentracji  w świadomości ciała poprzez wolne, kontrolowane ruchy.

 Przebieg:

Wyjaśnij dzieciom, że będą ćwiczyć uważność poprzez uważne poruszanie się. Będą wcielać się w robota, kota lub detektywa lub inne postaci – każda z tych postaci porusza się w specyficzny sposób w bardzo wolnym tempie. Dzieci mają zwracać uwagę na każdy ruch: jak stawiają stopy, jak układają ręce, jak oddychają. Do ćwiczenia można włączyć narrację, np.

Chodzenie jak robot – ruchy mechaniczne ,powolne, mechaniczne, każdy krok jest precyzyjny.

  •     Czy czujecie, jak napięte są wasze mięśnie?
  •        Jakie dźwięki wydaje robot?

Chodzenie jak kot - cicho, delikatnie, płynnie.

  •     Jakie dźwięki słyszy kot, kiedy cicho się porusza?
  •     Jakie dźwięki wydaje dźwięki?
  •  Czy potraficie poruszać się bezszelestnie? 
  • Jak pracują wasze nogi?

Chodzenie jak detektyw  – ostrożnie, badając otoczenie, rozglądając się uważnie.

  • Czy możecie zauważyć coś nowego w sali, czego wcześniej nie widzieliście? 
  • Jakie dźwięki dochodzą z zewnątrz?

Podsumowanie: Usiądźcie w kręgu i porozmawiajcie o doświadczeniu:

  •  Która postać była najłatwiejsza do naśladowania?
  • Czy zauważyliście coś nowego o swoim ciele lub otoczeniu?
  •  Który sposób chodzenia sprawił, że czuliście się najbardziej skupieni?

 Słoik spokoju (1-2 minuty)

Cel:  uspokajanie emocji.

Przebieg:

  •  Przygotujcie wspólnie „słoik spokoju” - przezroczysty słoik z wodą, brokatem i klejem.
  •  Wstrząśnijcie nim, aby zobaczyć wirujący brokat jako symbol rozbieganych myśli.
  • Obserwowanie, jak brokat powoli opada na dno, pomoże dzieciom uspokoić umysł.

3.      Chmurki myśli (2-3 minuty)

Cel: rozpoznawanie i odpuszczanie myśli.

Przebieg:

  •  Poproś dzieci, aby usiadły wygodnie i wyobraziły sobie, że każda myśl, która pojawia się w ich głowie, to chmurka.
  • Mogą obserwować, jak chmurki płyną po niebie, ale nie muszą ich zatrzymywać – pozwalają im odpłynąć.

Odkrywamy świat dotykiem

Cel: rozwijanie zmysłu dotyku i koncentracji.

Przebieg:

  • Przygotuj różne przedmioty (np. miękką tkaninę, kamyk, piórko, gumową piłeczkę).
  • Dzieci z zamkniętymi oczami dotykają przedmiotów i opisują swoje odczucia: czy przedmiot jest miękki, twardy, ciepły, zimny.

Pajączek na ręce

Cel: uważność na dotyk i ruch.

Przebieg:

  • Dzieci „chodzą” palcami jednej ręki po drugiej ręce, jak mały pajączek. Mają skupić się na tym, jak to czują – czy łaskocze, czy jest przyjemne.

Dorota Dankowska , nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku http://dorotadankowska.pl/, http://d-klasa.blogspot.com/

MNOŻENIE NA KARTACH

 

Matematyka może być nie tylko nauką, ale także świetną zabawą, zwłaszcza gdy angażuje uczniów w aktywne działania. „Mnożenie na kartach” to dynamiczna gra, która pomaga utrwalić tabliczkę mnożenia w ciekawy i angażujący sposób. 

sobota, 15 marca 2025

GRY NA DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

 


Gry planszowe to nieoceniona pomoc dydaktyczna właściwie na wszystkich lekcjach, ale także w terapii i podczas zajęć specjalistycznych. Nasza propozycja dotyczy gry, która z pewnością uatrakcyjni i przybliży tematykę związaną z "Dniem Kolorowej Skarpetki" i Dniem Zespołu Downa.